İçeriğe atla

ABC (gazete)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
ABC
Gazetenin, 2 Haziran 2009 tarihli baskısının baş sayfası
TürGünlük gazete
FormatKompakt
SahibiGrupo Vocento
YayımcıCatalina Luca de Tena
EditörÁngel Expósito[1]
Kuruluş tarihi1 Ocak 1903
Siyasi görüşüMuhafazakâr, monarşist, merkez-sağ
Dilİspanyolca
Genel merkezMadrid
Tiraj256.650
Resmî siteabc.es

ABC İspanya'da yayımlanan günlük gazete. Merkez bürosu Madrid'de bulunmaktadır. Gazete, siyasal olarak muhafazakâr ve monarşist yönlere eğilimlidir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

ABC, 1 Ocak 1903'te Torcuato Luca de Tena y Álvarez Ossorio tarafından kuruldu. İlk olarak haftalık yayımlanan gazete, Haziran 1905'ten itibaren günlük olarak yayımlanmaya başlandı.

Muhafazakâr içeriğe sahip ABC, 1936'da,İspanya İç Savaşı sırasında Halk Cephesi tarafından ele geçirildi. Savaş zamanlarında gazete, iki farklı versiyon halinde yayımlanmaya başlandı. Madrid'de yayımlanan birinci versiyon cumhuriyetçi Sevilla versiyonu ise milliyetçi kısmı desteklemekteydi. Savaştan sonra el değiştiren gazete, İspanya'nın en çok satılan gazetesi konumuna geldi.

Bugünlerde ise El País ve El Mundo gazetelerinin aksine tabloidformatında yayımlanan ABC, İspanya'da en çok satılan üçüncü gazete konumundadır. Gazetenin, 5 Eylül 2009'da açılan internet sitesinde, 1903'teki kuruluşundan beri tüm sayıları yer almaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Ángel Expósito, director de ABC en sustitución de José Antonio Zarzalejos" (İspanyolca). ABC. 2 Temmuz 2008. 24 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Temmuz 2010. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]