ABC (gazete)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
ABC
Diario ABC logo.svg
ABC gazetesi.jpg
Gazetenin, 2 Haziran 2009 tarihli baskısının baş sayfası
Tür Günlük gazete
Format Kompakt
Sahibi Grupo Vocento
Yayımcı Catalina Luca de Tena
Editör Ángel Expósito[1]
Kuruluş tarihi 1 Ocak 1903
Siyasi görüşü Muhafazakâr, monarşist, merkez-sağ
Dil İspanyolca
Genel merkez Madrid
Tiraj 256.650
Resmî site abc.es

ABC İspanya'da yayımlanan günlük gazete. Merkez bürosu Madrid'de bulunmaktadır. Gazete, siyasal olarak muhafazakâr ve monarşist yönlere eğilimlidir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

ABC, 1 Ocak 1903'te Torcuato Luca de Tena y Álvarez Ossorio tarafından kuruldu. İlk olarak haftalık yayımlanan gazete, Haziran 1905'ten itibaren günlük olarak yayımlanmaya başlandı.

Muhafazakâr içeriğe sahip ABC, 1936'da,İspanya İç Savaşı sırasında Halk Cephesi tarafından ele geçirildi. Savaş zamanlarında gazete, iki farklı versiyon halinde yayımlanmaya başlandı. Madrid'de yayımlanan birinci versiyon cumhuriyetçi Sevilla versiyonu ise milliyetçi kısmı desteklemekteydi. Savaştan sonra el değiştiren gazete, İspanya'nın en çok satılan gazetesi konumuna geldi.

Bugünlerde ise El País ve El Mundo gazetelerinin aksine tabloidformatında yayımlanan ABC, İspanya'da en çok satılan üçüncü gazete konumundadır. Gazetenin, 5 Eylül 2009'da açılan internet sitesinde, 1903'teki kuruluşundan beri tüm sayıları yer almaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Ángel Expósito, director de ABC en sustitución de José Antonio Zarzalejos" (İspanyolca). ABC. 2 Temmuz 2008. 24 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Temmuz 2010. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]