İçeriğe atla

World Wide Web Foundation

Vikipedi, özgür ansiklopedi
18.22, 6 Aralık 2020 tarihinde Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24336272 numaralı sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
(fark) ← Önceki hali | Güncel sürüm (fark) | Sonraki hali → (fark)
World Wide Web Foundation
TürKâr amacı gütmeyen
Kuruluş15 Kasım 2009
KurucuTim Berners-Lee
Genel merkezi
Önemli kişilerTim Berners-Lee (kurucu)
Steve Bratt (CEO)
Web sitesiwww.webfoundation.org

World Wide Web Foundation veya Web Foundation, internet sunucuları ağının gelişimi ve geçerliliği için çalışan kuruluş. Kuruluşun oluşumu Tim Berners-Lee tarafından 14 Eylül 2008 tarihinde Washington, DC'de duyurulmuştur. 15 Kasım 2009 tarihinde de çalışmalara başlanmıştır.

Kuruluşun amacı, özgür ve açık tek bir internet ağı geliştirmek, internet ağlarının yararlarını dünya üzerindeki tüm insanlar için genişletmektir. Kuruluş, üç programda iş alımı yapmaktadır: Web Bilimi ve Araştırması, Web Teknolojisi ve Uygulama ve Toplum için Web.

Kuruluş, Open Web Foundation'la bağlantılı değildir.

TV yayını[değiştir | kaynağı değiştir]

Alberto Ibarguen ve Tim Berners-Lee'nin 2008'deki Web Foundation duyurusundan

Kuruluş duyurulduğunda, Berners-Lee web sitelerinin kendi güvenilirliklerini etiketleyen sistemi eleştirmiştir. BBC'ye göre Berners-Lee, "Güvenilir kaynaklarla bir kez bile olsa kanıtlabileceğimiz, websitelerinin içerisindeki bilgilerin ne derece güvenilir olduğunu belirleyen yeni bir sistemin kuruluması gereklidir." demiştir. New Scientist dergisi, bir kurumun ya da kuruluşun bir başka kuruma ait websitesini değerlendirmesini kritik etmiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]