Tonsilit

Vikipedi, özgür ansiklopedi
07.36, 10 Aralık 2020 tarihinde Baranemre00 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24380098 numaralı sürüm
Tonsilit
Tonsillitis.jpg
İltihaplanmış ve şişmiş bademcikler
Uzmanlık Aile hekimliği, Enfeksiyon hastalıkları, kulak burun boğaz Bunu Vikiveri'de düzenle

Tonsilit veya anjin, boğazın iki yanında bulunan tonsil ya da bademcik adı verilen dokuların iltihaplanıp şişmesi ile ilgili hastalıkdır. Hastalığın üç farklı tipi bulunur: "akut", "subakut" ve "kronik". Akut olanı, bakteri ya da virüs yoluyla bulaşabilir. Subakut olan türü, Actinomyces bakterisinden ortaya çıkar ve 3 haftadan 3 aya kadar bir dönemde etkili olur. Kronik olan ise tedavi edilmezse çok uzun süre boyunca etkili olur ve hemen hemen daima bakterilerle bulaşır.

Belirtiler

Tonsilit, boğazda acı ve yaralarla kendini gösteren bir hastalıktır. Kimi zaman kulakta da ağrılarla ve durduk yere boyun tutulmalarıyla beraber etkisini gösterebilir. Bununla beraber genel olarak, acılı ve zor yutkunmalar, ateş, baş ağrısı, ürpertiler, sesin değişmesi gibi belirtiler gösterir. Bu hastalıkta, boğazda kırmızı, kaygan ve şişkin dokunun üzerinde beyaz ve kabuksu lekeler çıkar. Servikal lenf düğümü'nde de şişmeler gözlenebilir.

Türleri

Tedavi

Eğer tonsilit, akut değilse, kesin olarak penisilin veya başka bir antibiyotik yardımıyla yok edilebilir. Bunun haricinde, eğer virüsten kaynaklanan bir akut Tonsilit ise, hastalığın atlatılması için özenli bir bakım şarttır. Eğer kronik rahatsızlık varsa tonsilektomi(tonsilit ameliyatı)yapılır.

Sınıflandırma
Dış kaynaklar