Throbbing Gristle

Vikipedi, özgür ansiklopedi
21.45, 16 Ocak 2021 tarihinde Sp1dey (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24672652 numaralı sürüm (→‎top: Yazım ve noktalama düzenlemeleri)
Throbbing Gristle
Throbbing Gristle 2008'de canlı performans sergilerken
Genel bilgiler
Başladığı yerKing upon Hill, İngiltere
TarzlarEndüstriyel müzik, avangart, elektronik müzik, endüstriyel ambient, deneysel müzik, performans sanatı
Etkin yıllar1975-1981, 2004-2010
Müzik şirketiIndustrial Records, Mute Records
Resmî sitethrobbing-gristle.com
ÜyelerPeter Christopherson
Cosey Fanni Tutti
Cris Carter
Genesis P-Orridge

Throbbing Gristle, performans sanatı grubu COUM Transmissions'dan türeyen bir İngiliz endüstriyel, avangart ve görsel sanatlar grubudur. Endüstriyel müzik türünün kurucusu kabul edilen grup, Genesis P-Orridge (Neil Megson adıyla doğmuştur - bas gitar, keman, vokaller, vibrafon), Cosey Fanni Tutti (gitar, kornet, vokaller), Peter "Sleazy" Christopherson (teypler, bulunan sesler, korna, piyano, vibrafon, klavye) ve Chris Carter (klavye, teypler, diğer elektronik müzik aletleri)'den oluşmaktadır.

Tarihçe

İlk dönem: 1975-1981

COUM Transmissions adlı performans grubundan evrilen Throbbing Gristle, Genesis P-Orridge ve Cosey Fanni Tutti tarafından kurulmuş; diğer üyeler gruba kısa bir süre sonra katılmıştır. COUM Transmissions'un son performansı, Throbbing Gristle'ın ilki olmuştur.

Grup, genel bir kitleye hitap edecek ticari bir müzik yapmak yerine, insan doğasının karanlık ve obsesif kısımlarını göstermeyi kendine amaç edinmiş ve faaliyette olduğu sürece bundan taviz vermemiştir. Bu nedenle, Throbbing Gristle'ın canlı performansları pornografi ve Nazi sembolleri gibi rahatsız edici imgelemeler içermektedir. Eserlerinde yüksek oranda çarpıtılmış bir altyapı yaratmak için ses örnekleme yöntemiyle özel efektler kullanan grup, anarşist punk sahnesiyle de işbirliği içinde olmuştur.

1977'de, grup United/Zyklon B Zombie adlı teklisini ve ardından da Second Annual Report adlı ilk albümünü çıkartmıştır. Her ne kadar ilk olarak Industrial Records albüm sayısını 786 kopyada tutmuş olsa da, daha sonra Mute Records'un talebi ile yeniden yayımlanmıştır. Mamamfih, bu yayımda albümdeki tüm parçalar tersten ve ters sırayla çalmaktadır. Bundan sonraki 4 yılda, bir dizi albüm ve tekliler çıkarmış; canlı performanslar sergilemişlerdir.

1981'de San Fransisco'daki Kezar Pavillion 'da konser veren grup, görevlerini bitirdikleri gerekçesiyle dağılmıştır. Cosey Fanni Tutti, ayrıca grubun kendisinin ve Genesis P-Orridge'nin ayrılması nedeniyle de dağıldığını ifade etmiştir. Genesis P-Orridge ve Peter Christopherson daha sonra Psychic TV'ye gitmiş; Cosey Fanni Tutti ise Chris Carter ile Carter Tutti adlı başka bir projeye başlamıştır. Peter Christopherson, Daha sonra Psychic TV 'de tanıştığı John Balance ile Coil adlı grubu kurmuştur.

İkinci dönem: 2004-2010

2004 yılında Throbbing Gristle, kısa bir süreliğine bir araya gelmiş ve TG Now adlı albümlerini limitli sayıda çıkartmıştır. 2 Nisan 2007'de ise Berlin'de yeni albümleri Part Two'yu kaydetmişlerdir. Bu albümün Eylül 2006'da yayımlanması planlanmış olsa da, bilinmeyen nedenler dolayısıyla albümün yayımlanması ertelenmiştir.

2010 yılına kadar çeşitli albüm çalışmalarında bulunan Throbbing Gristle, Genesis P-Orridge'nin son turlarına katılmamasından ve Peter Christopherson'un Bangkok'taki ani ölümü nedeniyle tekrar dağılmıştır.

Diskografi

Dış bağlantılar