Sunyata

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mavrikant Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 05.13, 12 Eylül 2020 tarihli sürüm (Kaynaksız şablonuna tarih eklendi. Kaynak)
(fark) ← Önceki hali | Güncel sürüm (fark) | Sonraki hali → (fark)

Sunyata (Śūnyatā) kavramı Mahayana Budizm’inin merkezi sayılan bir görüştür. Boşluk, gereksizlik, anlamsızlık anlamına gelmektedir.

Boşluğun tanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Boşluk kavramı, Budist öğretisindeki “Kendin Olmama” ifadesinden hareketle ortaya çıkmış bir kavramdır. Olguların varlığı, belirli etmenlere bağlı olduğundan bu öğreti diğer bir yandan olguların meydana gelişlerine de dikkat çekmektedir. “Boşluk”, mutlak varoluşun ve ben anlayışının olmadığını vurgular. Gerçek dünyanın var olmadığının nominal kavramı olan bir devamlılık söz konusu değildir. Mutlak varlık ve gerçeklik yoktur.

Batılı anlayışta boşluk[değiştir | kaynağı değiştir]

Batı görüşünde fiziksel vakuum denilen kavram Budizm’deki „boşluk“ (Shunyata) kavramıyla benzer bir ifadedir. Olguların oluşumlarındaki anlamsızlığı belirtmektir. Mahayana Budizm’inin merkezini oluşturan amaç yok olma öğretisi (ucchedavada) ve Sonsuzluk ilkesine bağlı dünya görüşü aracılığıyla gerçek aklın doğasını ortaya çıkarmaktır. Sonunda ise „Orta Yol“ ile bilgeliğe ulaşmaktır.