Sevgili Doktor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
22.45, 28 Kasım 2018 tarihinde Teacher0691 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 20167212 numaralı sürüm (düzeltme AWB ile)
(fark) ← Önceki hali | Güncel sürüm (fark) | Sonraki hali → (fark)
Sevgili Doktor
The Good Doctor
Yazar Neil Simon
İlk gösterim 1973
Eugene O'Neill Theatre, New York
Ülke ABD
Orijinal dil İngilizce
Tür Müzikli komedi
IBDB profili

Sevgili Doktor (Orijinal adı: The Good Doctor), Amerikalı oyun yazarı Neil Simon'un Anton Çehov'un kısa oyunlarından ve öykülerinden yola çıkarak yazdığı iki perdelik tiyatro oyunu. Eser ilk kez 27 Kasım 1973'te Broadway'deki Eugene O'Neill Theatre'da sahnelendi.

Oyunun konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Birbirinden bağımsız 8 kısa oyundan oluşan iki perdelik eser, insan hakları, sınıfsal ayrım, sömürü, ezen-ezilen ilişkileri ile sistem sorununa mizahi bir dille yaklaşır.

Sahnelenişleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Eser prömiyerinin ardından Eugene O'Neill Theatre'da, 25 Mayıs 1974'e kadar 208 kere sahnelendi. Bu oyunu A.J. Antoon yönetti, Emanuel Azenberg yapımcılığını üstlendi ve oyunda René Auberjonois, Barnard Hughes, Marsha Mason, Christopher Plummer ve Frances Sternhagen oynadı. Frances Sternhagen performansıyla Tony Ödülü kazandı.

Sevgili Doktor, 1978 yılında televizyona uyarlandı.

Oyun Polonya'da ilk kez 28 Haziran 1978'de Wybrzeżak Tiyatrosu'nda oynandı. Türkiye'de 2011 yılında İstanbul Şehir Tiyatrosu, Taner Barlas yönetiminde bu oyunu sahneledi.

Dış baglantılar[değiştir | kaynağı değiştir]