Saburhane

Vikipedi, özgür ansiklopedi
03.39, 6 Aralık 2020 tarihinde Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24303303 numaralı sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
(fark) ← Önceki hali | Güncel sürüm (fark) | Sonraki hali → (fark)
Muğla, Saburhane mevkiinde eski bir sokak ve tarihi evler

Saburhane Muğla'da kentin doğu yakasında bir yerleşim yeri.

Resmi olarak bir mahalle olmasa da Muğla şehrinde kendine has kahvehaneleri,eski evleri ve yaşamıyla Muğlalıların dilinde o mevkide bulunan mahallelerin yerine kullanılan bir isimdir. 1923 yılına kadar Türk ve Rum azınlığın birlikte yaşadığı Saburhane, mübadeleden sonra Rum nüfusun çekilmesiyle Türkleşmeye başlamıştır. Semtteki meyhaneler kapanmış, kiliseler boşaltılmış, Rum esnafın dükkanları yerli halk tarafından işletilmeye başlanmış.

Bölgedeki evler ise bugün bir turizm değeri olacak kadar eski ve ilginçtir. Evler mimari yapısı ve tarihi ile meşhurdur. Kiremitten şapkalı bacalar, Muğla evlerinin simgesi sayılır.[1] (Muğla Belediyesi armasında görülebilir.) Evler iki katlı ve çoğunlukla küçük bir avluya (hayat) sahiptir. Evler yamaçta yer almasına rağmen, hiçbir ev diğerinin manzarasını kapatmaz. Muğla’nın Saburhane semti kentsel SİT alanı ilan edilmiş, sadece evler değil sokaklar, duvarlar ve “kuzulu kapı” adı verilen kanatlı kapıları da korumaya alınmış. Belediye, valilik ve sivil toplum kuruluşlarının ortak çabasıyla kentsel koruma bilinci geliştirilmiş. Yıkılmaya yüz tutmuş kimi evler devlet ve özel kuruluş ve kişilerin katkısıyla korunmaya çalışılmaktadır.

Saburhane Camii ise semtteki önemli tarihi eserlerden biridir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Saburhane ile ilgili bir makale

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Muğla Belediyesi 16 Eylül 2000 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi./