Kitâb el-Mecmû

Vikipedi, özgür ansiklopedi
04.53, 10 Temmuz 2020 tarihinde Aybeg (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 22851032 numaralı sürüm (→‎Yazarı hakkındaki rivayetler)

Kitâb el-Mecmû, Nusayrî inancının temelini teşkil eden, Nusayrî ibâdetlerinin gerçekleştrilmesinde elzem olan, Nusayrîlerin dinî i'tikatlarının "düstûr-u âmeli" niteliğinde olan ve Nusayrîler tarafından kutsal kabul edilen gün, gece ve yerlerde okunan duâ kitapçığı.

Yazarı hakkındaki rivayetler

Kitabu'l-Mecmu, bilinenin aksine Hamdan El-Hasibi tarafından değil Adanalı Süleyman Efendi tarafından 19. yüzyılda yazılan kitaptır. Her ne kadar Nusayrilerin kutsal kitabı olarak gösterilse de bilinenin aksine böyle bir şey yoktur. Adanalı Süleyman Efendi imam olmak istemiş, o dönemdeki kıdemli Nusayriler buna karşı çıkmıştır. Çünkü Nusayrilikte imam olmak için "imam soyundan" olunması gerekmektedir. Buna karşı çıkan Adanalı Süleyman Efendi, Nusayriliği terk ederek bu kitabı yazmıştır. Daha sonra Hristiyan olan Adanalı Süleyman Efendi, bir tandır kazası sonucunda yanarak ölmüştür. Kitab-ul Mecmu ise Nusayrilerin kutsal kitabı olarak gösterilmiştir. Aksine Nusayrilikte tek kutsal kitap Kur'an’dır.[kaynak belirtilmeli]