Hafif makineli silah

Vikipedi, özgür ansiklopedi
05.44, 4 Aralık 2020 tarihinde Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24221448 numaralı sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
FN Minimi, NATO ülkelerinde en çok kullanılan 5.56 mm çapında hafif makineli tüfek
Alman Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılan MG4

Hafif makineli tüfek, tek bir askerin herhangi bir yardımcıya ihtiyaç duymadan taşıyıp kullanabilmesi için tasarlanmış tüfektir. Genel olarak ön hatlardaki piyadelere destek vermek için kullanılır. Hafif makineli tüfekler normal bir silah gibi veya bir taktiksel araç olarak da tanımlanabilir.

İlk hafif makineli tüfek I. Dünya Savaşı'nda İngilizlerin piyadelere yakın destek vermek için kulladıkla Lewis makineli tüfeğiydi. Savaşın bitmesiyle, hafif makineli tüfekler belirli küçük mıntıkalarda ve modern piyade timlerinin acil ihtiyaç duyduğu alanlarda kullanılmaya başlandı. Hafif makineli tüfekleri hareket halinde veya bele yaslayarak kullanılabilmesine rağmen buna pek gerek duyulmadı. Genellikle yüzkoyun posizyonunda çatal desteğiyle kullanılyordu. Brengun veya BAR gibi hafif makineli tüfekler şarjör beslemeliydi. MG 34 vb. tüfekler hem jarjör hem de mayon beslemeliydi. Modern hafif makineli tüfekler daha küçük kalibreli ve daha fazla mermi atma prensibine göre tasarlanmıştır. Rus yapımı RPK gibi bazı hafif makineli tüfekler, AK-47 standart piyade silahına daha uzun şarjör takılması ve ısınmaya karşı daha kalın namlu monte edilerek yapılmıştır.

1900-1940 arası

1950–1970 arası

1970'ler ve günümüz