FN FAL

Vikipedi, özgür ansiklopedi
FN FAL

Çeşidi Savaş tüfeği
Uyruğu Belçika Belçika
Hizmet geçmişi
Kullanıldığı savaşlar
Üretim tarihi
Tasarımcı Dieudonne Saive, Ernest Vervier
Tasarlandığı tarih 1947-1953
Üretici Fabrique Nationale de Herstal
Üretildiği tarih 1953-günümüze
Üretim adedi 2,000,000+
Özellikler
Ağırlık 4.3 kg
Uzunluk 1054 mm
 uzunluğu 533 mm


FN FAL(G1) adını Fusil Automatique Legere (Hafif Otomatik Tüfek) kelimelerinin baş harflerinden alan bir saldırı piyade tüfeğidir. Üretimine 1950 yılında başlanmıştır. 1958 yılına kadar az sayıda üretilmiştir. İlk olarak Belçika ordu hizmetine girmiştir. İlk modelleri 7.92 olan tüfek, daha sonra NATO standartlarına uygun olarak 7.62x51 mm'ye çevrilmiştir. Barut gazının yarattığı geri tepme esasına dayalı çalışan FAL, sadece tek tek ya da tam otomatik atış opsiyonuna sahiptir. Oldukça geniş bir pazarda kendine alıcı bulan tüfek; Arjantin, Avusturya, Brezilya, İngiltere ve Kanada'da lisans altında üretilmiştir. Şu an sadece ABD ve Brezilya'da seri üretimi yapılmaktadır. ABD dışındaki bazı NATO ülkelerinde aralarında bulunduğu 90'ın üzerindeki ülke tarafından kullanılmıştır ve halen kullanılmaktadır.

Gelişim süreci[değiştir | kaynağı değiştir]

1947 yılında ilk FN FAL prototipi tamamlanmıştır. Bu model II.Dünya savaşı sırasında Nazi Almanyası tarafından tasarlanan 7.92x33mm'lik Kurz mermilerini kullanması için tasarlanmıştır. 1948'de bu prototip modelinin denemesinin ardından İngiliz Ordusu .280 İngiliz kalibresini kullanması amacıyla aralarında bullpup modellerinde bulunduğu birkaç prototip modeli üretilmesi çağrısında bulundu. İngiliz ordusunun önerdiği bullpup prototipinin testinden sonra FN Herstal tüfeğin orijinal prototip modelinin üretimine devam etme kararı aldı.

1950 yılında Birleşik Krallık ABD tasarımı T25 tüfeği ile karşılaştırmasının yapılabilmesi amacıyla yeniden tasarlanmış yeni bir FN FAL prototipi ile EM-2 prototipini tasarlamıştır. Her iki tüfekte yine .280 İngiliz kalibresi kullanıyordu.

Atış özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Seri atışta silahın isabet oranının önemli ölçüde düşmesi nedeniyle çatışma alanlarında askerlerin silahı yarı otomatik modda kullanmayı tercih ettikleri gözlenmiştir. Silah yarı otomatik modda dakikada 30 yakın yüksek isabetli atış gerçekleştirebilmektedir. Türkiye'ye FAL'ler 1965'ten sonra G1 adı altında sokulmuştur. Günümüzde birçok kullanıcısı tarafından görev dışına çıkarılan FAL,bazı ülkelerin geri hat birliklerinde ve özellikle Güney Amerika ile Afrika'daki gerilla grupları tarafından hala yoğun olarak kullanılmaktadır.

Kullanıcı Ülkeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski kullanıcılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Örgütler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]