Gemide

Vikipedi, özgür ansiklopedi
21.06, 2 Ocak 2021 tarihinde YBot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24539249 numaralı sürüm (Ulam eklendi)
Gemide
Filmin özgün sinema afişi
YönetmenSerdar Akar
YapımcıSevil Demirci
Önder Çakar
SenaristSerdar Akar
Önder Çakar
OyuncularErkan Can
Haldun Boysan
Yıldıray Şahinler
Naci Taşdöğen
MüzikUğur Yücel
CinsiSinema filmi
Çıkış tarih(ler)i4 Aralık 1998 (1998-12-04)
Süre112 dakika
Ülke Türkiye
DilTürkçe
Resmî sitesi

Gemide, bir Türk dram sinema filmi. Serdar Akar tarafından yazılıp yönetilen film 1998 yılında gösterime girmiştir. Filmin müziklerinin besteleri Uğur Yücel tarafından hazırlanmıştır. Laleli'de Bir Azize filmi ise Gemide'nin devamı niteliğindedir. Film, Azize: Bir Laleli Hikâyesi adıyla da bilinmektedir.

Oyuncular

Konu

Bir kum kosterinin personeli ve kaptanının başından geçen öykü çerçevesinde Türkiye`nin çarpık yapısına eleştiri getiren film.

Bir geminin dört kişilik mürettabatında yer alan Boksör, geminin demir attığı sırada Laleli'ye iner. Geri döndüğünde parasını çaldırdığını söyler. Esrarlı ve alkollü kafasıyla Kaptan ve tüm mürettebat toplanıp Laleli'ye iner ve Boksör'ün parasını çaldırdığını iddia ettiği bir grup insana saldırır, içlerinden Rumen bir kadını kaçırırlar. Gemiye döndüklerinde esrarlı kafadan dolayı pek bir şey hatırlanmaz ancak Kaptan, kadının geri yollanmasını söyler. Ancak Boksör ve Ali, kadının ırzına geçer. Bu olaylar sonunda dört adam çıkılmaz bir girdaba girer. Artık her şey bu insanlıktan nasibini almamış kişilerin vicdanlarına kalmıştır.

Ödüller

Film 1998 yılında Altın Portakal Film Festivali'nde toplam 4 ödül kazanmıştır. Serdar Akar, En İyi Yönetmen, Erkan Can En İyi Aktör, Nevzat Dişiaçık En İyi Kurgu, Önder Çakar En İyi İkinci Film ödülünü almıştır.

Film ayrıca Cannes Film Festivalinin resmi bölümü olan Semaine de la Critique'e seçilen ender Türk filmlerindendir.

Dış bağlantılar