Civan Gasparyan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
04.45, 18 Haziran 2020 tarihinde LuCKY (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 22723175 numaralı sürüm (→‎top: Yazım hatası düzeltildi: Yurtdışı → yurt dışı AWB ile)
Civan Gasparyan
Genel bilgiler
Doğum adıCivan Gasparyan
Doğum12 Ekim 1928 (95 yaşında)
Solag, SSCB
TarzlarHalk müziği
MesleklerMüzisyen
ÇalgılarBalaban
Etkin yıllar1948-günümüz
Müzik şirketiAll Saints Records, SLG Records
İlişkili hareketlerDerek Sherinian, Hans Zimmer, Peter Gabriel, Roman Miroşniçenko, Hüseyin Alizade

Civan Gasparyan (Ermeni: Ջիվան Գասպարյան; 12 Ekim, 1928; Solag), Ermeni balaban virtüözü.

Küçük yaşta evin geçimine katkıda bulunmak için çalışmalara başladı, fakat aklı hep balabandaydı. Gasparyan ilk yıllarını şöyle anlatır: "Sessiz filmler yerel müzik eşliğinde gösterilirdi. Balabanı ilk kez sinemada dinledim. Bir yandan da ailemin geçimine yardımcı olmak zorundaydım. Topladığım şişeleri satarak ilk balabanımı aldım. Altı yaşındaydım, çalmayı kendim öğrendim. Çocuk grubundan sonra Gomidas Konservatuvarına girdim. Master ve pedagoji eğitiminden sonra konservatuvarda eğitim görevlisi oldum."

Civan Gasparyan 1946'dan 1982'ye kadar Tatul Altunyan Halk Müziği ve Oyunları Topluluğunda solist olarak yer aldı. Yapımcı-müzisyen Brian Eno 1989'da Moskova'da Melodia plak şirketinin stüdyolarında Sovyet halklarının müziklerini incelerken; Civan Gasparyan'ın müziği ile karşılaştı. Çok etkilenen Eno, Gasparyan'ı Londra'ya davet etti. Gasparyan'ın yurt dışında yayımlanan ilk albümü "I will not be sad in this world" bu dönemde kaydedildi. Gasparyan bu albümden sonra dünyanın en ünlü senfonik orkestralarıyla ve Peter Gabriel, Lionel Richie, Michael Brook, Erkan Oğur gibi tanınmış müzisyenlerle çalıştı. Avrupa ve Amerika'da pek çok albümü yayımlandı. Ronin, Gladyatör gibi pek çok filmde müzikleriyle yer aldı.

Kaynakça