Anket

Vikipedi, özgür ansiklopedi
09.11, 28 Aralık 2020 tarihinde Anerka (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24503066 numaralı sürüm (Gerekçe: + reklam amaçlı değişiklik + yapıcı olmayan değişiklik)

Anket, kişilerin belli konulardaki tutumlarını, düşünce ve duygularını, önerilerini saptamak üzere yazılı olarak hazırlanmış soru listeleridir. Bilimsel değer taşıması için, geçerli ve güvenli sonuç vermesi beklenir. Burada sosyal gruplar dikkate alınmalı farklı gruptaki bireylerin anketlere vereceği cevapların farklılık arzedeceği değerlendirmelerde dikkate alınmalıdır. Anketler şirketlerin yatırımlarını yapmadan önce insanlardan aldıkları bilgi kaynağıdır. Şirketler bu anketler aracılığıyla yatırım yapmakta ve anket sonuçlarına bakarak var olan riski minimum seviyeye çekerler.

Anket uygulamanın yöntemleri

Anket uygulamanın çeşitli yolları vardır:

1.  Yüz yüze görüşmek

2.  Telefon anketleri

3.  Kağıt anketleri

4.  Online anketler

Görüşme yöntemini kullanılarak çok detaylı veriler elde edilebilir. Ancak bu yöntem özel bir eğitim gerekir. Ayrıca ayrıntılı verilerin analiz ve yorumu güç olacaktır. Yazılı anketler ise daha az detaylı veri sağlamalarına rağmen, kısa zamanda büyük  miktarlarda veri toplanmak için uygundurlar.