Özlem...Düne, Bugüne, Yarına

Vikipedi, özgür ansiklopedi
03.20, 11 Ekim 2020 tarihinde Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 23710141 numaralı sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
Özlem...Düne, Bugüne, Yarına
YönetmenTülay Eratalay
YapımcıSelim Aşkın
SenaristAykut Tankuter
Artun Yeres
OyuncularFikret Kuşkan
Halil Ergün
Şebnem Taçal
Gül Yalaz
Reşide Kuraner
Levent İnanır
MüzikNurettin Özsuca
Görüntü yönetmeniEgemen Baykal
KurguAytuğ Aydın
StüdyoTRT
Yapım yılıTürkiye, 1995
DilTürkçe

Özlem...Düne, Bugüne, Yarına, 1995 yapımı Türk sinema filmi. Tülay Eratalay'ın yönetmenliğindeki film üç adet kısa filmden oluşur. Film 32.Antalya ve 8. Ankara Film Festivallerinde çeşitli ödüllere layık görülmüştür.

Filmin Öyküsü

Düne Özlem

Hulki Aktunç’un Bir Yergöstericinin Hayatı adlı eserinden uyarlanmıştır. Yıllar sonra ilk olarak çalıştığı sinemaya giden yergösterici, köyden geldiğinde ona ekmek veren, sinema sektörüne sokan ve eşiyle tanışmasına olanak tanıyan sinemayı çok değişmiş bulacaktır.

Bugüne Özlem

Kemal Tahir’in Arabacı adlı eserinden uyarlanmıştır. Köyler arasında taşımacılık yapan bir at arabacısı tanımadığı bir köye yaklaşırken yolda iki orta yaşlı kadına rastlar. Onları köye götürürken kendisini evde kalmış kızıyla evlendirmeye çalışacaklarından haberi yoktur.

Yarına Özlem

Zeyyat Selimoğlu’nun Bıldırcınlar adlı eserinden uyarlanmıştır. Torunuyla birlikte bıldırcın avlayan yaşlı adamın öyküsü ilginçtir. Almanya’ya çalışmaya giden oğlunun eşi sürekli eşinin gelmesini beklemekte ve oğlunu avutmaktadır. Dede ise torunuyla bıldırcın avlamak için hazırlık yapmakta aynı zamanda eski bir kaptan olarak kendisi hariç diğer tüm denizcilerin ölümüne sahip olduğu deniz kazasının kabuslarından kurtulamamaktadır. Beklenen göçmen bıldırcınlar ve Almanya’dan gelecek eş ise gelmeyecektir.

Yapım notları

  • Bir Yergöstericinin Hayatı öyküsü İzmir’deki Elhamra Sinemasında çekilmiştir.
  • Arabacı öyküsü özellikle kullanılan çekim tarzı açısından çok etkileyicidir. Arabacının kendi kendisine düşünmesi seyirciye çok iyi aktarılmış, steadicam ile çok zor bir çekim tarzıyla arabanın hareketi hissettirilmiştir. Ayrıca filmin sonunun seyirciye bırakılması da dikkat çekicidir.
  • Bıldırcınlar öyküsünde yaşlı kaptanın deniz kazasını sürekli olarak hatırlaması çarpıcıdır. Ayrıca dönmesi beklenen eş ile gelmesi beklenen bıldırcınlar arasında kurulan ilişki de ilginçtir.

Kazanılan ödüller

Dr. Avni Tolunay Özel Ödülü
En İyi Senaryo Yazarları (Aykut Tankuter, Artun Yeres)
Onat Kutlar Özel Ödülü (Şebnem Taçal)
En İyi Kadın Oyuncu (Şebnem Tacal)

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar

Şablon:Portal