51 Promil

Vikipedi, özgür ansiklopedi
51 Promil
Başladığı yerAnkara, Türkiye
TarzlarAlternatif rock
Etkin yıllar(2003-günümüz)
ÜyelerYamaç Telli
Selman Pöge
Özgür Aksüyek
Ece Akat

51 Promil 2003 yılında kurulmuş olan Ankara kökenli Türk alternatif rock grubu.

Grup hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

51promil grubu 2003 yılında aynı okulda okuyan Yamaç Telli, Selman Pöge ve Özgür Aksüyek tarafından kuruldu. Okullarda şenliklerde çalan grup Yamaç Telli'nin kendi grubunu kurması üzerine vokal arayışlarına başladı.

2005 yılının başında Ece Akat'la devam etme kararı alındı. Ve daha ciddi çalışmalar başladı.. İlk önce "cover demo" yu yayınlayan 51Promil Şebnem Ferah - Bırak Kadının Olayım ve Vega - Desemde İnanma parçasını kaydetti. Yayılan parçalar beğeni topladı ve 51Promil Vega'nın "Hafif Müzik" albümünde Teşekkürler kısmında yer aldı.

Hemen ardından Gerçek bir cover için çalışmalara başlayan grup İrem Yağcı'nın yazıp söylediği "Hayalet Sevgilim" parçasını kendi tarzında yorumlayarak İnternet sitesinde yayınladı. Beklenenden fazla ilgi gören demo sonrası İrem Yağcı'yla İstanbul'da bir konser verdi, böylece ismini daha fazla duyurmaya başladı. Ardından birçok şirketle görüşen grup albümü ileri bir zamana atıp konser vermeye başladı. Grup; Konya, İstanbul, Çorlu, Eskişehir gibi yerlere gidip kendini tanıtma fırsatı bulurken, okul hayatı nedeniyle birçok teklifi geri çevirmek zorunda kaldı. 2006-2007 sezonun başında Ece Akat'ın okul ve üniversite hayatı nedeniyle gruptan ayrılma kararı alması üzerine 51PromiL; kendi grubundan ayrılan Yamaç Telli'yle yeniden bir araya geldi. Sevimsiz Hikâye adlı parçasını NokiaSuperSound'a gönderen ve Ekim ayı oylaması için ilk 100'e kalmayı başaran grup, demonun tam halini yayınladı: "Sevimsiz Hikaye", "Eserin", "İstanbul" ve Ali İhsan Soldan'a ithaf "Asi".

Grup elemanları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Vokal : Yamaç Telli
  • Bas : Özgür Aksüyek
  • Gitar : Özgün Aksüyek
  • Davul : Arda Aksu

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]