500 kHz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

500 kHz, 20. yüzyılın başlarından itibaren, mors sinyalleriyle yapılan deniz haberleşmesinde Uluslararası Çağrı ve Tehlike Frekansı olarak kullanılan frekans. Bütün dünyada sahil güvenlik hizmeti veren kurumlar ile deniz haberleşmesi hizmeti sunan sahil telsiz istasyonları bu frekansta dinleme yapmışlardır.

Türkiye'de de, başta TAH çağrı işaretiyle çıkış yapan İstanbul Sahil Telsiz Radyo olmak üzere, Türkiye sahillerindeki birçok sahil telsiz istasyonu 500 kHz frekansı üstünde günün 24 saati dinleme yapmıştır. Gemilerin kara ile rutin haberleşmesinin yanı sıra, denizde can ve mal emniyetini ilgilendiren birçok konuda bu frekans üzerinden haberleşme sağlanmıştır; ancak 1990'lı yılların sonlarına doğru, deniz haberleşmesinde GMDSS (Global Maritime Distress Safety System - Küresel Denizcilik Tehlike ve Güvenlik Sistemi) sistemine geçilmesiyle sahil telsiz istasyonları da 500 kHz dinlemelerine son vermişlerdir.

Dünya üzerinde faaliyet gösteren birçok amatör telsiz derneği 500 kHz'in bir müze frekansı olarak korunması için lobi faaliyetleri yürütmektedir. Uluslararası Haberleşme Örgütü ITU'nun 2012 yılında yapacağı Dünya Radyokomünikasyon Konferansı'nda bu konuda bir karar alınması beklenmektedir.