3FM

Vikipedi, özgür ansiklopedi
3FM
Kuruluş11 Ekim 1965
SahibiNPO
FormatıPopüler müzikler, Felemenkçe
Yayın alanıHollanda
Websitesihttp://www.3fm.nl/
Bart van Leeuwen ve Bart en De Zwart 3FM (1987)
Erik de Zwart ve Bart en De Zwart 3FM (1987)

3FM Hollanda'da yayın yapan radyo kanalıdır.

3FM, Hilversum 3'ün (sonradan Radio 3) dönemin başkanı Maarten Vrolijk tarafından 11 Ekim 1965, tarihinde kuruldu ve Radio Veronica ile yayın akışının dengeleştirilmesi sağlandı. İlk kurulduğunda fikirler, radyonun yayınlarının fazla ilgi çekici olmamasıydı. Bu yüzden yayın ilgi çekici bir hale getirilmeye çalışıldı. Çeşitli yerlerde radyo ile ilgili partiler düzenlendi ve radyonun reklamını yapabilecek her şey ayarlandı. Birkaç ay geçtikten sonra, radyo Hollanda'da ün yapmaya başladı.

Hitparades[değiştir | kaynağı değiştir]

Denemeler, istasyonda uyumu yaratmak için yapılmıştı. 1971'de başladıklarında, onun kendi hitparadeslerine ev sahipliği yaptı. Bu programlar şunlardı: the Hilversum 3 Top 30. 1978 yılında Top 50 olarak ismi değiştirildi. Yine'de sonra ismin daha popüler ve ilgi çekici olması için AVRO tarafından Toppop 30 olarak değiştirildi.

3FM Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Her yılın Mart ayında, 3FM, Hollanda'ya ait müzisyenlere verilmiş olan 3FM ödüllerine ev sahipliği yapar. Dinleyiciler arasında resmî bir oylama gerçekleştirilerek, dereceye girenler belirlenmektedir.

2005'te, 3FM, takip eden gruplardan gösterileri yayınlar. Bu gruplar ise; AVRO, KRO, NCRV, EO, TROS, BNN, VARA, LLiNK, VPRO ve NPS'dir.

Programlar[değiştir | kaynağı değiştir]

DJ'ler[değiştir | kaynağı değiştir]

Önceki DJ'ler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]