İçeriğe atla

36 Atalante

Vikipedi, özgür ansiklopedi

36 Atalante (küçük bir gezegen) karanlık bir ana kuşak asteroididir. Alman gök bilimci Hermann Mayer Salomon Goldschmidt tarafından 5 Ekim 1855'te keşfedildi. Asteroit adını Fransız matematikçi Urbain Le Verrier tarafından Yunan mitolojik kahramanı Atalanta'dan almıştır. 19. yüzyıldaki İngiliz kaynaklarında 'Atalanta' olarak yer almaktadır. Asteroit ayrıca Tholen sınıflandırma sistemine göre C-tipi gezegen olarak sınıflandırılır.

Işık eğrisine dayalı olarak oluşturulan 36 Atalante'nin üç boyutlu modeli

Asteroit ışık eğrisinin gözlemlenmesi, 9.93 ± 0.01 saatlik bir süre ile döndüğünü gösterir. Bu aralığın büyüklüğü 0,12 ± 0,02'lik bir genliğe göre değişir. Çoklu ışık eğrilerinin sonuçları birleştirilerek, nesnenin yaklaşık elips şeklinde olduğu tahmin edilebilir. Bir eksen boyunca diğer ikisine kıyasla yaklaşık %28,2 daha uzun olan hafifçe uzamış gibi görülür. Atalante, Ekim 2010'da Arecibo Gözlemevi tarafından gözlemlendi.

Bu asteroit, Jüpiter ve Satürn gezegenleriyle birlikte ortalama hareket rezonansını paylaşıyor. Bu asteroit için hesaplanan Lyapunov zamanı 4.000 sene ve bu gezegenlerin yerçekimlerinin bozulmaları nedeniyle zaman içinde rastgele değişecek olan oldukça kaotik bir yörüngede olduğunu gösterir. Bu kavram; adlandırılmış ilk 100 asteroit arasında en kısa Lyapunov süresidir.