2017 İslami Dayanışma Oyunları'nda hentbol

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Hentbol, 2017 İslami Dayanışma Oyunları takviminde yer alan sprolardan biriydi. Müsabakalar 9-14 Mayıs'ta Bakü'deki Serhedçi Arena'da yapıldı.[1] Erkeklerde Suudi Arabistan, kadınlarda ise ev sahibi Azerbaycan altın madalyanın sahibi oldu.

Erkekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkeklerde Oyunlar'a sekiz ülke katıldı. Kura çekiminde yer alıp B Grubu'na düşen ancak daha sonra katılmayacağını açıklayan Afganistan'ın yerine, Ürdün takımı geçti.

Grup A Grup B
 Cezayir  Türkiye
 Suudi Arabistan  Fas
 Pakistan  Irak
 Azerbaycan  Afganistan
 Ürdün

Grup aşaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Grup A[değiştir | kaynağı değiştir]

Poz. Takım O G B M AG YG GF P Eleme
1  Suudi Arabistan 3 3 0 0 99 70 +29 6 Yarı final
2  Cezayir 3 2 0 1 95 72 +23 4
3  Azerbaycan 3 1 0 2 96 109 -13 2 5.'lik maçı
4  Pakistan 3 0 0 3 86 125 -39 0 7.'lik maçı
Kaynak: baku2017.com
9 Mayıs
09:00
Suudi Arabistan  26-13  Cezayir Serhedçi Arena
Hakem: Gasmi K., Gasmi R. (FRA)
Said 5 (13-7) Naim 6
Rapor
9 Mayıs
18:00
Pakistan  36-43  Azerbaycan Serhedçi Arena
Seyirci: 550
Hakem: Hüseyin, İmran (IRQ)
Hüseyin H. 10 (15-20) Butenko 11
Rapor

10 Mayıs
09:00
Cezayir  47-24  Pakistan Serhedçi Arena
Seyirci: 125
Hakem: Raşid, El Sayid (EGY)
Feredj El 8 (20-8) Hüseyin Z., Pervaiz 6
Rapor
10 Mayıs
20:15
Azerbaycan  31-38  Suudi Arabistan Serhedçi Arena
Seyirci: 900
Hakem: Hüseyin, İmran (IRQ)
Georgiyevski, Sukic 7 (14-19) El-Ubeydi 10
Rapor

11 Mayıs
11:15
Suudi Arabistan  35-26  Pakistan Serhedçi Arena
Seyirci: 50
Hakem: Ağakişi E., Ağakişi E. (AZE)
Gazvi 10 (18-10) Hüseyin H. 6
Rapor
11 Mayıs
20:15
Azerbaycan  22-35  Cezayir Serhedçi Arena
Seyirci: 750
Hakem: Gasmi K., Gasmi R. (FRA)
Sukic 6 (11-15) Ceğaba, Naim 7
Rapor

Grup B[değiştir | kaynağı değiştir]

Poz. Takım O G B M AG YG GF P Eleme
1  Türkiye 3 3 0 0 88 78 +10 6 Yarı final
2  Irak 3 2 0 1 95 72 +23 4
3  Fas 3 1 0 2 73 68 +5 2 5'lik maçı
4  Ürdün 3 0 0 3 52 90 -38 0 7'lik maçı
Kaynak: baku2017.com
9 Mayıs
11:15
Fas  24-27  Türkiye Serhedçi Arena
Hakem: El-Mevt, El-Marhun (BHR)
Kossai 7 (8-12) Döne 8
Rapor
9 Mayıs
20:15
Irak  37-15  Ürdün Serhedçi Arena
Seyirci: 311
Hakem: Raşid, El Sayid (EGY)
Naser 6 (20-7) Ebu Hasan 4
Rapor

10 Mayıs
11:15
Türkiye  35-33  Irak Serhedçi Arena
Hakem: Gasmi K., Gasmi R. (FRA)
Döne 15 (17-19) İbadi 10
Rapor
10 Mayıs
18:00
Ürdün  16-27  Fas Serhedçi Arena
Seyirci: 150
Hakem: Ağakişi E., Ağakişi E. (AZE)
Ebu Hasan 6 (6-15) Hamid 7
Rapor

11 Mayıs
09:00
Fas  22-25  Irak Serhedçi Arena
Seyirci: 150
Hakem: El-Mevt, El-Marhun (BHR)
Hamid 5 (11-10) İbadi 11
Rapor
11 Mayıs
18:00
Ürdün  21-26  Türkiye Serhedçi Arena
Seyirci: 250
Hakem: Alpaidze, Berezkina (RUS)
Elhindevi 8 (10-11) Ersin 6
Rapor

Klasman maçları[değiştir | kaynağı değiştir]

7.'lik maçı[değiştir | kaynağı değiştir]

12 Mayıs
09:00
Pakistan  33-31  Ürdün Serhedçi Arena
Hakem: Raşid, El Sayid (EGY)
Hüseyin H. 10 (18-14) Ebu Hasan 10
Rapor

5.'lik maçı[değiştir | kaynağı değiştir]

12 Mayıs
11:15
Azerbaycan  31-25  Fas Serhedçi Arena
Seyirci: 350
Hakem: Florescu, Stoia (ROU)
Nazaraliyev 10 (15-10) Burguibe 6
Rapor

Eleme aşaması[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yarı finaller Final
13 Mayıs
  Suudi Arabistan  28  
  Irak  24  
 
14 Mayıs
      Suudi Arabistan  26
    Türkiye  21
Üçüncülük maçı
13 Mayıs 14 Mayıs
  Cezayir  22   Irak  27
  Türkiye  26     Cezayir  22

Yarı final[değiştir | kaynağı değiştir]

13 Mayıs
11:15
Suudi Arabistan  28-24  Irak Serhedçi Arena
Seyirci: 500
Hakem: Gasmi K., Gasmi R. (FRA)
El-Salim 8 (13-12) İbadi 8
Rapor

13 Mayıs
15:45
Cezayir  22-26  Türkiye Serhedçi Arena
Seyirci: 500
Hakem: Ağakişi E., Ağakişi E. (AZE)
Naim 7 (9-14) Döne 9
Rapor

Bronz madalya maçı[değiştir | kaynağı değiştir]

14 Mayıs
11:15
Irak  27-22  Cezayir Serhedçi Arena
Hakem: Ağakişi E., Ağakişi E. (AZE)
Muhammed 7 (17-10) Naim 9
Rapor

Final[değiştir | kaynağı değiştir]

14 Mayıs
15:45
Suudi Arabistan  26-21  Türkiye Serhedçi Arena
Seyirci: 1.000
Hakem: El-Mevt, El-Marhun (BHR)
El-Ubeydi 8 (12-10) Döne 6
Rapor

Sıralama[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra Takım
1., altın madalya sahibi  Suudi Arabistan
2., gümüş madalya sahibi  Türkiye
3., bronz madalya sahibi  Irak
4  Cezayir
5  Azerbaycan
6  Fas
7  Pakistan
8  Ürdün

Kadınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kadınlarda mücadeleye dört ülke katıldı.[2]

Grup aşaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Takım O G B M AG YG Av P
 Azerbaycan 3 3 0 0 102 69 +33 6
 Türkiye 3 2 0 1 92 79 +13 4
 Kamerun 3 1 0 2 98 86 +12 2
 Özbekistan 3 0 0 3 67 125 −58 0

Kaynak: baku2017.com

9 Mayıs
13:30
Türkiye  37-21  Özbekistan Serhedçi Arena
Hakem: Ağakişi E., Ağakişi E. (AZE)
İskit 8 (16-8) Mustafaeva 8
Rapor
9 Mayıs
15:45
Kamerun  26-28  Azerbaycan Serhedçi Arena
Seyirci: 1.050
Hakem: Florescu, Stoia (ROU)
Ndongo 6 (14-16) Tankaskaya 10
Rapor

10 Mayıs
13:30
Kamerun  31-33  Türkiye Serhedçi Arena
Seyirci: 100
Hakem: El-Mevt, El-Marhun (BHR)
Touba 10 (16-19) Özel 10
Rapor
10 Mayıs
15:45
Özbekistan  21-47  Azerbaycan Serhedçi Arena
Seyirci: 300
Hakem: Alpaidze, Berezkina (RUS)
Necmedinova 9 (9-23) Metelska 9
Rapor

11 Mayıs
13:30
Özbekistan  25-41  Kamerun Serhedçi Arena
Seyirci: 100
Hakem: Hüseyin, İmran (IRQ)
Mustafaeva 6 (7-18) Ebanga Baboga 10
Rapor
11 Mayıs
15:45
Azerbaycan  27-22  Türkiye Serhedçi Arena
Seyirci: 600
Hakem: Florescu, Stoia (ROU)
Artamonova 6 (10-8) Özel 5
Rapor

Eleme aşaması[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yarı finaller Final
13 Mayıs
  Azerbaycan  42  
  Özbekistan  25  
 
14 Mayıs
      Azerbaycan  28
    Türkiye  26
Üçüncülük maçı
13 Mayıs 14 Mayıs
  Türkiye  34   Özbekistan  27
  Kamerun  18     Kamerun  35

Yarı final[değiştir | kaynağı değiştir]

13 Mayıs
09:00
Azerbaycan  42-25  Özbekistan Serhedçi Arena
Seyirci: 100
Hakem: Hüseyin, İmran (EGY)
Burova 7 (24-13) Halmuratova 5
Rapor

13 Mayıs
13:30
Türkiye  34-18  Kamerun Serhedçi Arena
Seyirci: 300
Hakem: Alpaidze, Berezkina (RUS)
Özel 9 (16-7) dört oyuncu 3
Rapor

Bronz madalya maçı[değiştir | kaynağı değiştir]

14 Mayıs
13:30
Özbekistan  27-35  Kamerun Serhedçi Arena
Seyirci: 350
Hakem: Alpaidze, Berezkina (RUS)
Mustafaeva 7 (14-18) Yotchoum 7
Rapor

Final[değiştir | kaynağı değiştir]

14 Mayıs
18:00
Azerbaycan  28-26  Türkiye Serhedçi Arena
Seyirci: 1.800
Hakem: Florescu, Stoia (ROU)
Çernişkova 8 (14-11) Özel 7
Rapor

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Team sport draw results announced". timnasgaruda.com. 21 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mayıs 2017. 
  2. ^ "Results Handball". timnasgaruda.com. 21 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mayıs 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Oyunlar resmî web sitesinde hentbol