2012 Suriye anayasa referandumu

Vikipedi, özgür ansiklopedi

26 Şubat 2012 tarihinde Suriye İç Savaşı'nın sonuçlarından ve halkın yönetime tepkisinden dolayı, Başkan Beşar Esad hazırlanması için yeni bir anayasa emretti. Referandum yabancı gözlemciler tarafından izlenmedi.

Yeni anayasa, gelecek Cumhurbaşkanları için iki dönem yedi yıllık bir süre koyacak ve Arap Sosyalist Baas Partisi'nin devlete ve topluma öncülük ettiğini" belirten Suriye anayasasının 8. maddesini de kaldıracaktı.

Yeni anayasa, Suriye'de dini, bölgesel veya aşiret temelinde siyasi partilerin kurulmasını da yasaklamaktadır. Ancak, planlanan herhangi bir siyasi partinin, kurulmadan önce hükûmetin iznini ve onayını alması gerekir.

Yeni anayasaya göre; cumhurbaşkanlığı seçimleri her yedi yılda bir yapılıyor. Tek bir adayın onaylandığı veya reddedildiği eski seçim şeklinin aksine, birkaç aday katılımıyla seçimlerin yapılması amaçlanıyor.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olmak için gereken şartlar şunlardır:

  • Aday Müslüman olmalı.
  • Aday 35 milletvekilinin desteğine sahip olması gerekir.
  • Aday 40 yaşında veya daha büyük olmalıdır.
  • Seçimden önce Suriye'de 10 yıl yaşamış olmalı.
  • Aday ve ebeveynleri Suriye'de doğmuş olmalı olmalıdır.
  • Aday Suriyeli olmayan bir eşle evlenmemiş olmalı.

Bu anayasayla birlikte:

Suriye artık planlı bir sosyalist ekonomi olmayacak, milli geliri artırmak ve iş yaratmak ve yaşam standardını yükseltmek için üretimi geliştirmek için kamu ve özel ekonomiyi geliştirme ilkesine odaklanacaktır. Anayasa, kalkınmanın tüm politika ekonomisinin hedefi olduğunu ve tüketicilerin ve üreticilerin korunduğunu belirtir. Özel mülk korunur ve yalnızca savaş ve felaket gerekleri için ve sadece adil bir tazminat karşılığında el konabilecektir.

Yeni anayasa, devletin tüm dinlere saygı duyduğunu ve koruduğunu söylüyor, ancak İslam hukukunun eski anayasada olduğu gibi büyük bir ilham kaynağı olduğunu yineledi. Yeni anayasa, bilimsel araştırmanın devlet tarafından desteklendiğini ve bilimsel araştırma özgürlüğü, sanatsal yaratma, edebiyat ve kültürel yaratıcılığın korunduğunu belirtir. Yeni anayasa cinsiyet, köken, din veya dil gerekçeleriyle ayrımcılığı yasaklamaktadır. Ulusal birlik, dürüstlük ve askerlik "kutsal bir görev" olarak kabul edilir. Özgürlük ise "kutsal bir hak" olarak kabul edilir.

Referandum sonuçları[değiştir | kaynağı değiştir]

2012 Suriye Anayasa Referandumu
Evet ya da hayır Oylar Yüzde
Referendum passed Evet 7,490,319 %89.42
Hayır 753,208 %8.99
Geçersiz veya boş oy 132,920 %1.59
Toplam oy 8,376,447 %100.00
Seçmen katılımı %57.41
Kaynak: Direct Democracy