1991 NBA Seçmeleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
1991 NBA Seçmeleri
Genel Bilgiler
Tarih 26 Haziran 1991
Yer Felt Forum, New York City
İlk Seçim Larry Johnson, Charlotte Hornets
NBA Seçmeleri
 < 1990 1992 > 

1991 NBA Seçmeleri, 26 Haziran 1991'de New York'da yapılmıştır. 2 turdan oluşan draftta toplamda 54 oyuncu seçilmiştir. İlk 12'de seçilen oyunculardan üç tanesi (Larry Johnson, Greg Anthony, Stacey Augmon) UNLV'den gelen basketbolculardır. 2008 itibariyle iki oyuncunun daha ligden ayrılmasıyla (Bobby Phills, Brian Williams), sadece Mutumbo ligde aktif olarak oynayan oyuncu olarak kalmıştır.

Yanında yıldız olan oyuncular Basketball Hall of Fame'e seçilen oyunculardır. Koyu şekilde yazılan oyuncular ise All-NBA Team kadrosuna seçilen oyunculardır.

İlk tur[değiştir | kaynağı değiştir]

= All-Star
Sıra Oyuncu Uyruk NBA Takımı Okul/Kulüp Takımı
1 Larry Johnson (PF) Amerika Birleşik Devletleri ABD Charlotte Hornets UNLV-Sr.
2 Kenny Anderson (PG) Amerika Birleşik Devletleri ABD New Jersey Nets Georgia Tech-So.
3 Billy Owens (SF) Amerika Birleşik Devletleri ABD Sacramento Kings (Golden State'e takas edildi) Syracuse-Jr.
4 Dikembe Mutombo (C)  Zaire Denver Nuggets Georgetown-Sr.
5 Steve Smith (SG) Amerika Birleşik Devletleri ABD Miami Heat Michigan State-Sr.
6 Doug Smith (PF) Amerika Birleşik Devletleri ABD Dallas Mavericks Missouri-Sr.
7 Luc Longley (C)  Avustralya Minnesota Timberwolves New Mexico-Sr.
8 Mark Macon (SG) Amerika Birleşik Devletleri ABD Denver Nuggets (Washington'dan) Temple-Sr.
9 Stacey Augmon (SG/SF) Amerika Birleşik Devletleri ABD Atlanta Hawks (L.A. Clippers'dan) UNLV-Sr.
10 Brian Williams (PF/C) Amerika Birleşik Devletleri ABD Orlando Magic Arizona-Jr.
11 Terrell Brandon (PG) Amerika Birleşik Devletleri ABD Cleveland Cavaliers Oregon-Jr.
12 Greg Anthony (PG) Amerika Birleşik Devletleri ABD New York Knicks UNLV-Sr.
13 Dale Davis (PF) Amerika Birleşik Devletleri ABD Indiana Pacers Clemson-Sr.
14 Rich King (C) Amerika Birleşik Devletleri ABD Seattle SuperSonics Nebraska-Sr.
15 Anthony Avent (PF) Amerika Birleşik Devletleri ABD Atlanta Hawks Seton Hall-Sr.
16 Chris Gatling (PF) Amerika Birleşik Devletleri ABD Golden State Warriors (Philadelphia'dan) Old Dominion-Sr.
17 Victor Alexander (C) Amerika Birleşik Devletleri ABD Golden State Warriors Iowa State-Sr.
18 Kevin Brooks (SF) Amerika Birleşik Devletleri ABD Milwaukee Bucks Southwestern Louisiana-Sr.
19 LaBradford Smith (SG) Amerika Birleşik Devletleri ABD Washington Bullets (Dallas ve Denver üzerinden Detroit'dan) Louisville-Sr.
20 John Turner (PF) Amerika Birleşik Devletleri ABD Houston Rockets Phillips-Sr.
21 Eric Murdock (PG) Amerika Birleşik Devletleri ABD Utah Jazz Providence-Sr.
22 LeRon Ellis (PF) Amerika Birleşik Devletleri ABD Los Angeles Clippers (Phoenix'den Seattle yoluyla) Syracuse-Sr.
23 Stanley Roberts (C) Amerika Birleşik Devletleri ABD Orlando Magic (San Antonio'dan) LSU
24 Rick Fox (SF)  Kanada
Bahama Adaları
Boston Celtics North Carolina-Sr.
25 Shaun Vandiver Amerika Birleşik Devletleri ABD Golden State Warriors (L.A. Lakers'dan) Colorado-Sr.
26 Mark Randall (PF) Amerika Birleşik Devletleri ABD Chicago Bulls Kansas-Sr.
27 Pete Chilcutt (PF) Amerika Birleşik Devletleri ABD Sacramento Kings (Portland'dan) North Carolina-Sr.

İkinci tur[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra Oyuncu Uyruk NBA Takımı Okul/Kulüp Takımı
28 Kevin Lynch (G/F) Amerika Birleşik Devletleri ABD Charlotte Hornets (Denver'dan) Minnesota
29 George Ackles (C/PF) Amerika Birleşik Devletleri ABD Miami Heat UNLV
30 Rodney Monroe (G/F) Amerika Birleşik Devletleri ABD Atlanta Hawks (Sacramento'den) North Carolina State
31 Randy Brown (PG) Amerika Birleşik Devletleri ABD Sacramento Kings (New Jersey'den) New Mexico State
32 Chad Gallagher (C) Amerika Birleşik Devletleri ABD Phoenix Suns (Charlotte'dan) Creighton
33 Donald Hodge (C) Amerika Birleşik Devletleri ABD Dallas Mavericks Temple
34 Myron Brown (G) Amerika Birleşik Devletleri ABD Minnesota Timberwolves Slippery Rock
35 Mike Iuzzolino (G) Amerika Birleşik Devletleri ABD Dallas Mavericks (Washington'dan Sacramento yoluyla) St. Francis (PA)
36 Chris Corchiani (G) Amerika Birleşik Devletleri ABD Orlando Magic North Carolina State
37 Elliot Perry (PG) Amerika Birleşik Devletleri ABD Los Angeles Clippers Memphis State
38 Joe Wylie (PF) Amerika Birleşik Devletleri ABD Los Angeles Clippers (Cleveland'dan) Miami (FL)
39 Jimmy Oliver (G/F) Amerika Birleşik Devletleri ABD Cleveland Cavaliers (New York'dan Charlotte yoluyla) Purdue
40 Doug Overton (PG) Amerika Birleşik Devletleri ABD Detroit Pistons (Seattle'dan) La Salle
41 Sean Green (F/G) Amerika Birleşik Devletleri ABD Indiana Pacers Iona
42 Steve Hood (SF) Amerika Birleşik Devletleri ABD Sacramento Kings (Atlanta'dan) James Madison
43 Lamont Strothers (G) Amerika Birleşik Devletleri ABD Golden State Warriors Christopher Newport
44 Álvaro Teherán (C)  Kolombiya Philadelphia 76ers Houston
45 Bobby Phills (SG) Amerika Birleşik Devletleri ABD Milwaukee Bucks Southern
46 Richard Dumas (F) Amerika Birleşik Devletleri ABD Phoenix Suns (Detroit'den) Oklahoma State
47 Keith Hughes (PF) Amerika Birleşik Devletleri ABD Houston Rockets Rutgers
48 Isaac Austin (C) Amerika Birleşik Devletleri ABD Utah Jazz Arizona State
49 Greg Sutton (G) Amerika Birleşik Devletleri ABD San Antonio Spurs Oral Roberts
50 Joey Wright (SG) Amerika Birleşik Devletleri ABD Phoenix Suns Texas
51 Žan Tabak (C)  Hırvatistan Houston Rockets (Boston'dan New Jersey ve Cleveland üzerinden) KK Split (Hırvatistan)
52 Anthony Jones (SF) Amerika Birleşik Devletleri ABD Los Angeles Lakers Oral Roberts
53 Von McDade (SG) Amerika Birleşik Devletleri ABD New Jersey Nets (Chicago'dan) UWM
54 Marcus Kennedy (PF) Amerika Birleşik Devletleri ABD Portland Trail Blazers Eastern Michigan

Seçilmeye bazı önemli oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]