1972 Yaz Olimpiyatları'nda güreş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

1972 Yaz Olimpiyatları, erkeklerde 20 güreş müsabakasını içerir. Bunların 10 tanesi Greko-Romen dalında olup, diğer 10 tanesi Serbest Stildedir.

güreş
Olimpik halkalar

Madalya özeti[değiştir | kaynağı değiştir]

Greko-Romen[değiştir | kaynağı değiştir]

Müsabaka Altın Gümüş Bronz
Hafif Sinek Siklett
(- 48 kg)
Gheorghe Berceanu Romanya Rahim Aliabadiİranİran Stefan Angelov Bulgaristan
Sinek Siklett
(48 – 52 kg)
Petar Kirov Bulgaristan Koichiro Hirayama Japonya Giuseppe Bognanni İtalya
Horoz Siklet
(52 – 57 kg)
Roustam Kazakov Sovyetler Birliği Hans-Jurgen Veil Almanya Risto Bjorlin Finlandiya
Tüy Siklet
(57 – 62 kg)
Georgi Markov  Bulgaristan Heinz-Helmut Wehling Doğu Almanya Kazimierz Lipień Polonya
Hafif Siklet
(62 – 68 kg)
Shamil Khisamutdinov Sovyetler Birliği Stoyan Apostolov Bulgaristan Gian-Matteo Ranzi İtalya
Valter Siklet
(68 – 74 kg)
Vítězslav Mácha Çekoslovakya Petros Galaktopoulos Yunanistan Jan Karlsson  İsveç
Orta Siklet
(74 – 82 kg)
Csaba Hegadus Macaristan Anatoly Nazarenko Sovyetler Birliği Milan Nenadic Yugoslavya
Hafif Ağır Siklet
(82 – 90 kg)
Valery Rezantsev Sovyetler Birliği Josip Corak Yugoslavya Czesław Kwieciński Polonya
Ağır Siklet
(90 – 100 kg)
Nicolae Martinescu Romanya Nikolai Yakovenko Sovyetler Birliği Ferenc Kiss Macaristan
Süper Ağır Siklet
(+ 100 kg)
Anatoly Roshchin Sovyetler Birliği Aleksandr Tomov Bulgaristan Victor Dolipschi Romanya

Serbest stil[değiştir | kaynağı değiştir]

Müsabaka Altın Gümüş Bronz
Hafif Horoz Siklet
(- 48 kg)
Roman Dmitriev Sovyetler Birliği Ognian Nikolov Bulgaristan Ebrahim Javadipourİran İran
Sinek Siklet
(48 – 52 kg)
Kiyomi Kato Japonya Arsen Alakhverdiev Sovyetler Birliği Kim Gwong Hyong Kuzey Kore
Horoz Siklet
(52 – 57 kg)
Hideaki Yanagida Japonya Richard Sanders Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri Laszlo Klinga Macaristan
Tüy Siklet
(57 – 62 kg)
Zagalav Abdulbekov Sovyetler Birliği Vehbi Akdağ Türkiye Ivan Krastev Bulgaristan
Hafif Siklet
(62 – 68 kg)
Dan GableAmerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri Kikuo Wada Japonya Ruslan Ashuraliev Sovyetler Birliği
Valter Siklet
(68 – 74 kg)
Wayne Wells Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri Jan Karlsson  İsveç Adolf Seger Almanya
Orta siklet
(74 – 82 kg)
Levan Tediashvili Sovyetler Birliği John Peterson Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri Vasile Iorga Romanya
Hafif Ağır Siklet
(82 – 90 kg)
Ben PetersonAmerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri Gennadi Strakhov Sovyetler Birliği Karoly Bajko Macaristan
Ağır Siklet
(90 – 100 kg)
Ivan Yarygin Sovyetler Birliği Khorloo BayanmunkMoğolistan Moğolistan Jozsef Csatari Macaristan
Süper Ağır Siklett
(+ 100 kg)
Alexander Medved Sovyetler Birliği Osman Duraliev Bulgaristan Chris TaylorAmerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri