1962 Tanzanya Gülme Salgını

Vikipedi, özgür ansiklopedi

1962 Tanzanya Gülme Salgını, takvimler 30 Ocak 1962 tarihini gösterdiğinde Tanzanya’da yaşanan bir gülme krizi salgınıdır. Dünya tarihinde gerçekleşmiş en ilginç salgınlardan biridir. Bu salgından tam 30 bin kişi etkilendi.

30 Ocak 1962 tarihinde Tanzanya'nın Kashasha köyünde bulunan bir kız yatılı okulunda, orada okuyan üç kız öğrencinin yaptığı bir şakayla başlayan gülme krizi, zamanla bir salgına dönüştü.

Salgın önce tüm okula yayıldı. Bu salgın, diğer birçok salgından farklı olarak doğrudan hastalığa sebep olmuyordu. Aksine, insanların gülmesine yol açıyordu. Sorun şu ki, bu gülme kontrolsüz ve istemsiz bir şekilde gerçekleşiyordu. Okuldaki 159 öğrenciden 95’i bu salgına tutuldu.

Öğrencilerin gülmekten derslerine konsantre olamadığını gören okul müdürü, onları evlerine gönderdi ve okulu kapattı. Okul müdürünün bu hareketi salgının tüm köye yayılmasına sebep oldu. Salgın, diğer köylerde de çoğunlukla gençler arasında yayılarak etkisini arttırdı.

Nshamba köyünde 217 kişiye bulaşan gülme krizi salgını aylar boyunca devam etti. Aylar sonra okul açılsa bile, salgın hala devam ettiği için birkaç gün içinde yeniden kapatıldı. 18 ay boyunca 14 okulda eğitim ve öğretime ara verildi. Salgın toplamda 30 bin kişiyi etkisi altına aldı. Önlenemez bir şekilde kişilerin gülmeye devam etmesi üzerine karantina bölgeleri oluşturuldu.

Karantina bölgelerinde tedaviler başladı ve salgın zamanla kontrol altına alındı. Hastaların semptomları, birkaç saaten 16 güne kadar süren tekrarlayan gülme, baygınlık, kızarıklık ve ağlama atakları içeriyordu. Bunlara huzursuzluk, amaçsız hareketler ve bazen de şiddet eşlik ediyordu. Aileler ve hükümet, neler olup bittiğine dair bir ipucu vermeleri için her türden uzmanı görevlendirdiler; ancak uzmanlar bilimsel bir neden bulamadılar.

Olayla ilgili araştırma yapan Teksas A&M Üniversitesi'nden Christian Hempelmann, kahkaha salgınını stresli ortamlarda oluşabilecek kitlesel psikojenik veya sosyojenik bir hastalık vakası olarak tanımladı. Çünkü 1962'de, Tanzanya bağımsızlığını yeni kazanmıştı. Bu sebeple öğrenciler, öğretmenlerinin ve ailelerinin kendilerinden daha fazla beklentiye girdiğini belirtmişler. Bu da aşırı strese yol açmış, stres sonucunda da bu olay meydana gelmiştir.

Konu ile ilgili araştırmalar uzun süre devam etti. Kimi uzman, salgının evdeki ''geleneksel muhafazakarlık'' ile okuldaki bu inançlara meydan okuyan yeni fikirler arasındaki kültürel uyumsuzluğun bir çatışması sonucunda ortaya çıkmış olabileceğini dile getirdi. Kimisi de salgının sebebinin, beyni etkileyen viral bir enfeksiyon veya virüsten kaynaklı olabileceğini ileri sürdü. O dönemde salgınla ilgili kayıtların iyi tutulmamasından ötürü salgının sebebini söyleyen bazı bilgiler güvenilir değil. Sonuç olarak, hiç kimse bu salgından kalıcı olarak etkilenmedi. Nedeni de tam olarak asla anlaşılamadı.[1][2][3][4]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Güngör, Emre. "1962 Yılında Tanzanya'da Yaşanan Gülme Krizi Salgını Yüzünden 14 Okulun Kapandığı İddiası". www.dogrulukpayi.com. 11 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2021. 
  2. ^ "Salgının Böylesi: Tanzanya'da 30 Binden Fazla Kişiyi Etkileyen ve 18 Ay Süren Gülme Krizi Salgını". Onedio. 11 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2021. 
  3. ^ Mynet. "18 ay süren gülme krizi salgını tarihi etkiledi! 1962 Tanganika Kahkaha Salgını şaşkına çevirdi". Mynet Trend. 23 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2021. 
  4. ^ Gzt (31 Ekim 2017). "18 ay süren gülme krizi salgını". Gzt. 29 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2021.