1918 Pirinç Ayaklanmaları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kobe'de gösteriler sırasında yakılan Suzuki Shoten

1918 Pirinç Ayaklanmaları (Japonca米騒動 kome sōdō), Japonya'da Temmuz-Eylül 1918 tarihlerinde ülke çapında patlak veren bir dizi olaylardır.

Nedenleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Pirincin fiyatında belirgin bir artış, özellikle pirincin yaşamın ana unsuru olduğu kırsal kesimlerde büyük ekonomik sıkıntılara neden oldu.[1] Çiftçiler yüksek piyasa fiyatlarıyla hükümetin düzenlemesi nedeniyle almış oldukları düşük fiyatları karşılaştırırken, tüketici fiyatlarının kontrolsüz kalmasına izin veren pirinç tüccarlarına ve hükûmet yetkililerine karşı büyük bir tepki gösterdi. I. Dünya Savaşı'ndan sonra pirinç fiyatlarının yaşanan enflasyonlar sonucu zirveye ulaşması çoğu tüketicinin malını ve kirasını etkiliyordu ve bu durum kent sakinlerinin şikayetlerine neden oldu. Özellikle Sibirya Müdahalesi sırasında hükûmet mevcut pirinç stoklarını deniz aşırı ülkelerdeki birlikleri desteklemek amacıyla satın alıyor ve bu durum pirinç fiyatlarının daha da yükselmesine neden oluyordu. Ekonomik meselelere hükûmetin müdahalesi (düşük, düzenlenmiş pirinç fiyatı) kırsal alandaki protestoların kasabalara ve şehirlere yayılmasına neden oldu.

Olaylar[değiştir | kaynağı değiştir]

Pirinç ayaklanmaları modern Japonya tarihinde kapsamı, boyutu ve şiddeti bakımından eşsizdi. Gösteriler ilk olarak 23 Temmuz 1918 tarihinde Toyama prefektörlüğüne bağlı Uozu kasabasında başladı. Gösteriler ilk başta barışçıl geçmiş olup daha sonra hızla isyanlara, grevlere, yağmalamalara, karakollara ve hükûmet binalarını bombalamalara ve silahlı çatışmalara tırmanarak kargaşaya dönüştü. 1918'de 66.000'den fazla çalışanı kapsayan 417 ayrı anlaşmazlık bulunuyordu.[1] Olayların ardından 25.000 kişi gözaltına alındı, bunlardan 8200'ü çeşitli cezalardan suçlu bulundu ve küçük cezalardan ölüm cezasına kadar cezalandırıldılar.[2]

Olaylar sonucunda Başbakan Terauchi Masatake ve kabinesi kamu düzeninin çöküşünden sorumluluklarını kabul ederek 29 Eylül 1918 tarihinde istifa etti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Crump, John (1996). "The Anarchist Movement in Japan, 1906–1996". Anarchist Communist Editions ACE Pamphlet. Cilt 8. Pirate Press. 19 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Kasım 2016. 
  2. ^ MacPherson, WJ (1995). The Economic Development of Japan 1868–1941. Cambridge University Press. ISBN 0-521-55792-5.