109P/Swift-Tuttle

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Swift-Tuttle Kuyruklu Yıldızı (resmi ismiyle 109P/Swift–Tuttle) birbirinden bağımsız olarak 16 Temmuz 1862 de Lewis A. Swift ve 19 Temmuz 1862 Horace Parnell Tuttle tarafından keşfedilen 26 km çekirdek çapına sahip bir kuyruklu yıldızdır.

Kuyruklu yıldız ikinci kez Japon gökbilimcisi Tsuruhiko Kiuchi tarafından 1992 yılında tekrar gözlemlendi ve daha sonra dürbünle dahi görülebilir bir hal aldı.

Yaklaşık 27 kilometre katı çekirdek genişliği dinozor çağının sonunu getirdiği düşünülen kuyruklu yıldızın çekirdeğinden 10 km daha geniş.

Swift-Tuttle En bilinen göktaşı yağmurlarından olan Perseid Meteor Yağmurlarının ana gövdesini oluşturur.

Yakın zamanda Dünya'ya yaklaşacaklar listesinde olmamasına rağmen,Efemerisi NASA'nın sitesinde mevcuttur.[1]27 Şubat 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. [2]7 Mart 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Dünya için potansiyel tehlike[değiştir | kaynağı değiştir]

Swift Tutttle yörüngesi Dünya ve Ay'a yakın bir noktadan geçtiği için gezegenimiz için potansiyel bir tehlike olarak gözükmektedir. Kuyruklu Yıldızın bunda sonraki Dünya'ya geçiş tarihi 14 Ağustos 2126'dır, bu tarihte kuyruklu yıldızın Dünya'ya çarpma tehlikesinin olduğu söylenmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]