Štefan Füle

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Štefan Füle

Štefan Füle (24 Mayıs 1962), İkinci Barroso Komisyonu'nun Şubat 2009-Ekim 2014 tarihleri arası Avrupa Komisyonu Genişlemeden Sorumlu üyesi olarak görev yapmış olan Çek politikacı ve diplomat.[1]

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Füle Prag'daki Charles Üniversitesi ve Uluslararası İlişkiler Moskova Devlet Enstitüsü'nde eğitim gördü. 1982 ve 1989 yılları arasında, Füle Çekoslovakya Komünist Partisi üyesi oldu. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Diplomatik kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Štefan Füle Dışişleri Bakanlığı bünyesinde çeşitli pozisyonlarda bulunmuştur. Füle, 1990 ile 1995 yılları arasında New York'ta Birleşmiş Milletler'de Çek Cumhuriyeti'nin Daimi Temsilciliği Birinci Sekreteri olarak görev yaptı. Bir sonraki atamasında, 1998 yılına kadar Prag Bakanlık merkezinde idi. Sonra orada da NATO temas noktası olmak üzere, Litvanya Çekya Büyükelçisi olarak görev yaptı. 2000 yılında Füle, Savunma Birinci Bakan Yardımcısı olarak görev almayı kabul etmiş ancak daha sonra diplomatik çalışmalarına geri dönmüştür. NATO'ya ülkesinin Daimi Temsilcisi olarak atanmadan önce İngiltere'de ülkesinin Büyükelçisi olarak görev yapmıştır.

Avrupa Komisyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

Füle, 2009 yılında Jan Fischer'in geçici hükûmetinde Avrupa İşleri Bakanı olarak görev yaptı.

Fischer hükûmeti, Çek Cumhuriyeti'nin gelecekteki Avrupa Komisyonu Üyesi olmak için bir aday üzerinde anlaşmaya varılması için siyasi partilerin anlaşmasını bekledi. Ama siyasi partiler bir isim üzerinde anlaşması mümkün olmadı. Sosyal Demokratlar Vladimír Špidla'nın adaylığını ve Sivil Demokratlar Alexandr Vondra'ın adaylığını onayladı. Jan Švejnar ve Pavel Svoboda azınlık partilerinin (Yeşiller ve Hristiyan Demokratların) adayı idi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Durão Barroso, Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı tarafından bir kişinin adını duyurması için çağrıda bulundu. Başbakan Jan Fischer'e teklif edildi ama reddetti. 10 Kasım 2009 tarihinde Çek Bakanlar, Jose Barroso kapsamında Avrupa Komisyonu'nun bir sonraki dönemi için Füle'nin adaylığını onaylama kararı almıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Štefan Füle İngilizce Wikipedia maddesi
Siyasi görevi
Önce gelen
Alexandr Vondra
Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı
2009
Sonra gelen
Juraj Chmiel
Önce gelen
Vladimír Špidla
Çek Avrupa Komisyonu
2010–2014
Sonra gelen
Věra Jourová
Önce gelen
Olli Rehn
Avrupa Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu üyesi olarak
Genişleme ve Avrupa Komşuluk Politikasından Sorumlu Avrupa Komisyonu Üyesi
2010–2014
Sonra gelen
Johannes Hahn
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Komiseri olarak
Önce gelen
Benita Ferrero-Waldner

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ n.a., n.a. (2021). The Europa world year book 2021 (62. bas.). Abindgon, Oxon. ISBN 978-0367698713.