Şirketin Adamları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şirketin Adamları
The Company Men
YönetmenJohn Wells
Oyuncular
DağıtıcıWeinstein Company
CinsiSinema
RenkRenkli
Yapım yılı2010, ABD
Süre113 dakika
Dilİngilizce
Bütçe15 milyon dolar
Hasılat8 milyon dolar

Şirketin Adamları (Büyük Adamlar, The Company Men) 2010 yılı yapımı düşük bütçeli bir Amerikan dram filmidir. Yönetmeni John Wells’tir. Film ekonomik krizin insanlar üzerindeki etkisini anlatmaktadır.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

GTX Amerika merkezli büyük bir gemi imalat şirketidir. Şirket James Salinder ve Gene McClarry tarafından kurulmuş ve borsaya girmiştir. James şirketin CEO'su ve Gene de finansman bölümü başkanıdır. 2010 yılında ekonomik kriz firmanın borsadaki hisselerinin değer kaybetmesine yol açınca, James şirketin çok sayıda çalışanını işten çıkararak masrafların azaltmasına karar verir. Bu şekilde şirketin hisseleri yeniden değer kazanacaktır. İlk işini kaybedenlerden biri başarılı satış şefi Bobby Walker’dır. Güzel evini mortgage usulü ile satın almış olan Bobby borçlarını ödeyemeyince, hem evinden hem de lüks otomobilinden vaz geçer. Başka iş bulamayınca eşinin ağabeyi marangoz Jack Dolan’ın yanında marangoz çırağı olarak çalışmak zorunda kalır. Ancak CEO James daralmayı yeterli bulmamıştır. Şirket yeniden daralmaya gider. Bu defa hem CEO nun arkadaşı Gene, hem de ilk günlerinden beri en alt görevlerden başlayarak üst görevlere yükselmiş olan Phil Woodward işlerini kaybederler. İleri yaşı dolayısıyla iş bulamayan Phil bu duruma dayanamayıp intihar eder.

Ancak daha sonra GTX'in işleri düzelir. Şirket daralınca borsadaki hisseler yükselmiş ve hisse sahibi Gene bu durumdan yararlanmıştır. Bobby’e yeni bir şirket kurma teklifinde bulunur. Bobby kendisi gibi işlerini kaybetmiş diğer çalışanları da toplayarak yeni bir şirketi kurmaya başlar.[1][2]

Oyuncular ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "IMDB". 5 Aralık 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Aralık 2020. 
  2. ^ "Sinemalar sayfası". 13 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Aralık 2020.