Şahsenem Bacı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Şahsenem Bacı
Doğum adı Senem Akkaş
Doğum 1943 (74-75 yaşında)
Türkiye Kars, Türkiye
Köken Kars
Tarzlar Türk Halk Müziği
Meslekler Halk ozanı
Çalgılar Bağlama
İlişkili hareketler Yavuz Bingöl

Senem Akkaş (d. 1943, Kars) halk ozanı.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Şahsenem Bacı 1943 yılında Sarıkamış’ın Boyalı köyünde doğdu. Asıl adı Şahsenem Akkaş’tır. Küçük yaşlarda bağlama öğrenmeye yöneldi. Şiire ilkokul yıllarında başladı.

Önceleri yurt sevgisi, sevda, gurbet, özlem gibi konuları işleyen Türkiye'nin ilk kadın ozanı Şahsenem Bacı daha sonra toplumsal sorunları da dile getirdi.

Küçük denecek yaşlarda evlenip İzmir’e yerleşti. Öğretmen olan eşinin de siyasi mücadele içinde olması nedeni ile çoğu sürgün amacıyla tayin olunan Kars, Konya, Ankara ve İzmir'de yaşadı. İlk profesyonel müzik yaşamı 1974 yılında Konya'da oturdukları sırada düğünlere çıkmasıyla başlar.Bu süreç ezilen işçi, köylü ve fukaraların dertlerini dile getridiği eserlerinin topluma mal olmaya başlaması ve tüm Türkiye'de tanınması ile devam eder.Liseyi dışarıdan bitirdikten sonra Açık Öğretim Fakültesine kayıt yaptırdı.

Akrabaları arasında Aşık Mustafa gibi Sarıkamış’ın birçok tanınmış aşığı bulunan Şahsenem Bacı, günümüz halk ozanlarından Aşık Veysel,Aşık Mahzuni, Hüdai gibi isimlerden etkilendi.

Yaklaşık 1000 şiiri ve 150 türküsü bulunan Şahsenem Bacı, çeşitli aşık şölenlerine katıldı, 1975 yılındaki Hacı Bektaş, 1976 Antalya Aşıklar festivallerinde birincilikler kazandı.

Bugüne dek 5 adet albüm hazırlayan Şahsenem Bacı, şiirlerinin bir bölümünü »Söz Nereye« (1990) adlı kitapta topladı.

Sanatçı, müzisyen Yavuz Bingöl'ün ve yazar Oğuz Bingöl'ün annesidir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]