Şahinli, Çarşıbaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Şahinli
—  Mahalle  —
Trabzon
Trabzon
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Trabzon
İlçe Çarşıbaşı
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 468
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 462
İl plaka kodu 61
Posta kodu 61420

Şahinli, Trabzon ilinin Çarşıbaşı ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün eski adı vaconozdur. vaconoz ismi rumcadır. ayna demektir. köyün insanları berrak, temiz, iyi kalpli, yardım sever insanlar olduğundan bu adla anılır olmustur. eski bir rum-türk yerleşimidir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün en büyük sülaleleri Şahinoğulları, Şabanoğulları (Şimşekler), Bayraktaroğulları, Uzunoğulları, Kolayoğulları, Yıldırım ve Bulut sülaleleridir. Ancak bugünkü haliyle köy nüfusu ve sülalelerin mensupları başta ekonomik sebepler olmak üzere değişik sebeplerden dolayı başta büyükşehirler ve yurtdışı olmak üzere farklı bölgelere göç ettiğinden dolayı kan kaybına uğramış ve geleneksel yapı değişmiştir. Bu durum köy yaşamının canlılığını, üretkenliğini ve dinamizmini olumsuz etkilemiştir.

Karadeniz'in bazı yörelerinde görülen kan davaları, köyün ileri gelenlerinin sağduyulu tutumları sayesinde Şahinli Köyünde yaşanmamaktadır. Köy insanı çok misafirperver ve hürmetkardır. Gurbet yaşamında yöresinin ve köyünün insanına sonuna kadar sahip çıkar. köy çarşıbaşı ilçesinin en okuryazar ve kültür düzeyi yuksek köyüdür. çarşıbaşı ilçesinde şahinli köyünden olmak bir ayrıcalıktır. Şahinli köyünde birçok yöresel yemek yapılmakla birlikte başta hamsi yemekleri olmak üzere lahana yemekleri, mısır ile yapılan ekmek cok meşhur ve özeldir. mısır ve lahana köy sakinlerinin kendi bahçelerinde yetişmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Trabzon iline 43 km, Çarşıbaşı ilçesine 9 km uzaklıktadır. özellikle köyün bahçeleri ve yeşillikleri pek meşhudur. elma. armut, kivi, fındık , mandalina bolca yetişmektedir. ayrıca köyün seranderleri ve evleri cok meshur ve güzeldir. köyün suyu, köyün kendi yaylası olan ve Hıdırnebi yaylasına komşu durumdaki Şahinli yaylasından gelmekte olup, inanılmaz yumuşak içimli ve tok tutucu özelliğe sahiptir. saçınızı bile şampuan kullanmadan rahatlıkla yıkayabilirsiniz. köyün tepesinde yer alan mere ise ıannılmaz doğa harikaları barındırmaktadır. inanılmaz manzaralar dag olusumları mevcuttur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. ilklim yumuşak geçmekte olup, köy bolca yağıs almaktadır. köyde sulamalı tarım bu nedenle yapılmamaktadır. sulmaya ihtiyaç duyulmamaktadır. köy genelde bayr olduğundan mekanik tarım yapılmamaktadır. her aile kendi ihtiyacı kadar bahce yapmakta olup, gecimini sağlamaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 468
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - bilinmiyor, görünmüyor
1999 -
1994 - mustafa uzun
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. fakat su özellıkle yazın yetersız gelmekte ve köy susuz kalmaktadır. kanalizasyon şebekesi yoktur. Köyün en acil ihtiyacı kanalizasyon sebekesının gecıkmeden yapılması olmalıdır.

PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. 

Sağlık ocağı vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. köyün tüm yolları ozellıkle çamurdan kurtulmalı ve asfalt yaptırılmalıdır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]