Şablon tartışma:Motor çeşitleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Şimdilik aynen çevirdim (eksikler var), ama üzerinde daha çalışmam lazım. Buradaki bazı motor türlerinin farkını bilmiyorum (opposed ve flat engine var ayrı ayrı, ikisi de boxer gibime geldi benim, araştırmam lazım). Nasıl birşey istediğimizi belirleyelim ona göre ekleme/çıkarma yaparız. Binek araçlarında güç üretim teknolojisi - bu sayfadaki türlere uygun birşey olabilir mesela.--Airborne 18:37, 17 Şubat 2006 (UTC)

Nasıl olmuş uygunsa bu şekilde devam edelim --nosferatü 07:59, 18 Şubat 2006 (UTC)

Wikipedia'dan aldığım pek hoşuma gitmemişti zaten. Bütün silindir sayılarını tek tek ele almışlar, her birinini altına farklı yazabileceğimiz pek birşey yok. Bu hali daha iyi. --Airborne 11:37, 18 Şubat 2006 (UTC)

Şablonu Binek araçlarında güç üretim teknolojisi sayfasına ekledim tartışmaları oradan ve otomobil sayfasından yürütmeyi öneriyorum Bu şablonun isminide Motorların Sınıflandırılması olarak değiştirirsek iyi olur mu? ne dersin ? Dediğim tartışma sayfalarını izleme listene alırsan iyi olur--nosferatü 08:19, 18 Şubat 2006 (UTC)

Tamam, tartışmayı diğer sayfalardan yürütelim. Şablonun ismine gelince; şablonun şu haline pek uygun değil zaten (gaz türbini var mesela şablonda). --Airborne 11:37, 18 Şubat 2006 (UTC)

gaz türbinleri eski tip motor olmasına rağmen Kanada patentli bir motor türü ayrıntılarına ulaşmaya çalışıyorum uygulama alanı fazla yok ama yinede listede yer alması gerektiğini düşünüyorum--nosferatü 11:53, 18 Şubat 2006 (UTC)

Yanlış anlamadınız umarım. Tabii ki gaz türbini de olsun listede. Gaz türbini pistonlu bir motor olmadığından şablonun adı zaten pek uygun değil demek istemiştim. Gaz türbini kalsın tabii ki, şablonun adını değiştirelim. --Airborne 14:00, 18 Şubat 2006 (UTC)

Yarın veya pazartesiden itibaren motor sınıflandırması makalelerini yerleştirmeye başlayacağım. Çok teknik mi anlatsam diye düşünüyorum. Ne dersin ayrıntılara girelim mi? Şimdi bunu konuşuyoruz ama özellikle çevrimlerine göre motor çeşitlerinde sayısal formül vermekte gerekiyor? Daha önceden otomotiv kategorisinin altına Otomobil teknolojisinin temel ilkeleri kategorisini eklemiştim. Orayı takip edersen Termodinamik konusu var birde Carnot çevrimlerini ekleyeceğim hepsini bir araya getirirsek konuyu daha iyi anlaşılabilir hale getirebiliriz--nosferatü 15:17, 18 Şubat 2006 (UTC)

Yazı basit ve anlaşılır bir girişe sahip olduktan sonra daha derinlemesine bilgiler de verilebilir. Bence bir sakıncası yok. Ama başından itibaren termodinamik kitabıma benzerse pek iyi olmaz diye düşünüyorum :). --Airborne 18:33, 18 Şubat 2006 (UTC)

Şimdi bir konuyu iki şekilde anlatılabileceğini düşünüyorum

  • 1. matematiksel ifade (örneğin kuvvet x kuvvet kolu = yük x yük kolu )
  • 2. felsefi ifade ( örneğin yukarıdaki denklemi ele alırsak kuvvetten kazanmak istiyorsan yoldan kaybedersin )

her iki ifadede birbirinin aynısıdır. ( otomobilleri düşünürsek yukarıdaki ifadeler için fren pedallarını örnek verebiliriz ) . Motor için örneğin demir 1.532 C derecede erir ama motor içi sıcaklık 3.000 dereceyi bulur nasıl oluyorda motorun demiri erimiyor. Bu konuyu termodinamiğin 0. kanunu açıklıyor felsefi olarak ifadesi kolay ama en azından felsefi olarak ifade etmekte zorlandığım konular var artık ifade etmekte zorlandıklarımı matematiksel denklem olarak yazıp sayfayla ilgilenen diğer kişilerin desteğini bekleyeceğiz. Bu arada olumlu eleştirilerin için teşekkür ederim. Wankel motoru sayfasını incelemişsin geliştirmelerini bekliyorum. Termodinamik sayfasını izleme listene alırsan bir takım değişiklikler yapacağım--nosferatü 16:11, 20 Şubat 2006 (UTC)

Demek istediğinizi anladım. Ben bu gibi noktalarda elimden geldiğince eklentiler yapmaya çalışırım, daha anlaşılır ve konuyu daha basit olarak anlatabilmek için. Aslında daha fazla katkı yapmak niyetindeyim ama pek fırsatım olmuyor, bu aralar tezimle ilgilenmem gerekiyor. Otomotiv, motor notlarımı, hatta termodinamik kitabımı bile :) ortaya çıkardım ama bunları okuyup harmanlayıp bişeyler yazmak baya vekit alıyor.
Termodinamik sayfasını da alıyorum listeme. --Airborne 20:39, 20 Şubat 2006 (UTC)
  • gaz türbini gibi maddelere de bu şablon ekleniyor ve şablon otomatik olarak bunları Pistonlu Motor Çeşitleri kategorisine ekliyor. bu özelliği kaldırdım, kategori elle eklenebilir ve böylece gereksiz eklemeler yapılmamış olur. saygılar, Tembelejderha 13:35, 3 Mart 2006 (UTC)
Şablonu Wikipedia'dan c/p yapmıştım, içindeki kodların ne işe yaradığını bilmiyordum. Düzelttiğin için teşekkürler. --Airborne 19:39, 3 Mart 2006 (UTC)

Şablonun adı hk.[kaynağı değiştir]

Şablonun adını "Motorların Sınıflandırılması" (ya da benzer başka bir alternatif, önerileri alalım) olarak değiştirelim diyorum, çünkü şablonda sadece pistonlu motorlar yok. Ancak, adını değiştirince bu şablonu {{Pistonlu Motor Çeşitleri}} yazarak eklediğimiz sayfalarda adının düzeltmemiz gerekecek sanırım? Nasıl olduğunu bilen var mı bu işin? --Airborne 19:43, 3 Mart 2006 (UTC)

diğer sayfaları düzeltirizde öncelikle adını değiştirelim ben de tam olarak bilemiyorum sayfa adını değiştirmeyi--nosferatü 06:40, 4 Mart 2006 (UTC)

selam, adını değiştirdim şablonun. diğer sayfalarda düzeltmek gerekmez. kolay gelsin. Tembelejderha 11:52, 4 Mart 2006 (UTC)