İyi Geceler Anne

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
İyi Geceler Anne
1983 tarihli Hill and Wang baskısının kapağı
1983 tarihli Hill and Wang baskısının kapağı
Yazar Marsha Norman
Karakterler Annesi Thelma ile birlikte yaşayan orta yaşlı Jessie
İlk gösterim American Repertory Theater
Cambridge, Massachusetts
Ülke ABD
Orijinal dil İngilizce
IBDB profili

İyi Geceler Anne (İng: " 'night, Mother"), ABD'li oyun yazarı Marsha Norman'ın 1983'te yazdığı bir tiyatro oyunudur.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun Jessie ve beraber yaşadığı annesi Thelma'nın, birlikte geçirdikleri son geceyi anlatır. Oyun, Jessie'nin annesine, ertesi sabah ölmüş olacağını, çünkü o gece intihar edeceğini açıklamasıyla başlar. Jessie bunları, evi derleyip toplarken ve annesine yapacağı manikür için hazırlanırken, kayıtsızca, öylesine anlatır. Bunun ardından iki kadın arasında geçen konuşmalarda, Jessie'nin bu kararı neden verdiği, annesiyle olan yaşantısının detayları, kendi ölümünü en ince ayrıntısına kadar nasıl planladığı açığa çıkar. Oyun, kaçınılmaz sona doğru tedirgin edici şekilde hızla ilerler.

1983'te Pulitzer Drama Ödülü kazanan oyun, modern insanın en sevdiklerinin yanında bile kendini yalnız, çaresiz ve mutsuz hissetmesini, insanlar arasındaki iletişimsizliğin ve hoşgörüsüzlüğün varabileceği son noktayı anlatır.

Sahnelenme Bilgisi ve Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

ABD[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye[değiştir | kaynağı değiştir]

Film[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunun 1986 yapımı film uyarlamasında Sissy Spacek (Jessie) ve Anne Bancroft (Thelma) rol aldı. Uyarlamayı kendisi yapan Marsha Norman filmin senaryosunu da yazdı. Brodway'deki prodüksiyonda oyunu yönetmiş olan Tom Moore, filmin de yönetmenliğini üstlendi. Oyunda sadece iki oyuncu yer alırken filmde yeni karakterler eklendi. Bancroft filmdeki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu Altın Küre Ödülü - Drama (Sinema) ödülüne aday gösterildi. Yine de film, genel olarak eleştirel başarı kazanamadı.

Türkçe Çeviriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]