İstifçilik sendromu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
İstifçilik sendromlu bir kişinin dairesi

İstifçilik sendromu, iki şekilde değerlendirilmektedir

Bir tanesi ileri derece psikolojik davranış bozukluğu olarak her şeyi biriktirme hastalığı olan Dispozofobi olarak tanımlanılmaktadır.[1]

Bunun yanı sıra psikolojik bir davranış bozukluğu olmayan, çeşitli ürünleri seri bir şekilde koleksiyon yapmak gibi sayılabilen.

Bir bakıma ticari koleksiyonluk değeri olmamasına rağmen zamanla oluşan bir koleksiyon piyasası oluşabileceği için biriktirme düşüncesiyle ortaya çıkan koleksiyon oluşturma durumudur. Tabii bu beklenti kişinin beklentisinin ne düzeyde olduğu ile ilgilidir.

Toplumsal açıdan gerekçeli dökümasyon istifçiliği örnekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de bir dönem yapılan Konut Edindirme Yardımı ilgili resmi arşiv kâğıtlarının SEKA'ya hurda geri dönüşüm olarak satılması sonrası onbilerce kişinin verdiği primler kayıp olmuştur. Tahmini hesaplarla sigorta primlerini düzgün ödediği varsayılanlara tam doğru bir şekilde olmamakla birlikte daha sonra da dengesiz ve haksız geri ödemeler yapılmıştır. Bu durum toplum içinde kayıtlı sisteme olan güveni ciddi bir şekilde sarstığında yapılan her türlü ödeme belgesinin kişisel olarak arşivleme alışkanlığı kazanmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]