İstanbul Hatırası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 20.31, 13 Temmuz 2016 tarihli sürüm (düzeltme AWB ile)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
İstanbul Hatırası
İstanbul Hatırası kitap kapağı
Yazar Ahmet Ümit
Tür Roman
Yayım 2010
Yayımcı Everest

İstanbul Hatırası, Ahmet Ümit'in 2010 yılında yayımlanan romanı. İstanbul hakkında tarihi pek çok bilgi içeren bir polisiye romandır. Everest yayınları tarafından yayımlanmıştır. Yazarın diğer romanlarında da yer alan Başkomiser Nevzat, romanın ana karakterlerden biridir.

Eleştiriler

Gazeteci Mehmet Barlas kitap hakkında olumlu eleştirilerde bulunmuş, kitabı okurlarına önermiştir: "[Bu yaz] İstanbul Hatırası ' nı okumanızı öneriyorum. Kitaba bir polisiye roman da diyebilirsiniz, ailesini yitirmiş yalnız bir adamın aşk öyküsü olarak da algılayabilirsiniz, İstanbul'un uzak ve yakın geçmişi nasıldı sorusunun cevaplarını da bulabilirsiniz bu kitapta. Ellerinde Bizans sikkeleri bulunan maktulleri öldürenleri araştırırken, arkeolojiye, Bizans tarihine ve bugünün dünyasındaki karanlık ilişkilere giren polislerin öyküsü var İstanbul Hatırası'nda." [1]

Gezeteci yazar Selim İleri, Ahmet Ümit'in İstanbul'u başlıklı yazısında eseri başarılı bulduğunu ifade etmiştir: "Ben henüz İstanbul Hatırası'nın 257. sayfasındayım. Gerilim şiddetle sürüyor. Cinayetler, besbelli, çoğalacak. Katil ya da katillerin kim olduğuna dair en küçük bir fikrim yok. Bunlar, po­lisiye romanın başarısı. (...) İtiraf edeyim ki, Ahmet Ümit'in bu romanını kıskandım."[2].

Etkinlikler

Kitabın yayımlandığı Haziran 2010 ayında yazar Ahmet Ümit kitapta sözü geçen mekanların gezildiği bir kültür turu düzenledi. Sarayburnu'ndaki Atatürk heykeli, Konstantin Sütunu, Yedikule Surları'ndaki Altın Kapı, Ayasofya, Topkapı Sarayı, Süleymaniye Camii, Mimar Sinan'ın türbesi ve Kurtuluş'taki Despina Meyhanesi'in gezildiği tura 100 kadar okuyucu katıldı [3].

Kaynakça