İstanbul Bale Yarışması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Uluslararası İstanbul Bale Yarışması, ilki 2008 yılında gerçekleşen, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen uluslararası bir dans yarışmasıdır.

Yarışma, Uluslararası Bale Yarışmaları Federasyonu üyesidir. Küçükler (15-19 yaş) ve Büyükler (20-26 yaş) olmak üzere iki kategoride gerçekleşir. DVD elemesi şeklinde gerçekleşen ilk turdan sonra seçilenler, İstanbul’da düzenlenen 2. Tura katılır ve finale kalanlar; 3. Turda yarışırlar. Büyük ödül, "İstanbul Grand Prix" adını taşır. Ayrıca küçükler ve büyükler kategorilerinin birinci, ikinci ve üçüncüleri belirlenir; bu ödüllerin dışında "Duygu Aykal Jüri Özel Ödülü", "Türksoy Özel Ödülü" ve "Dance Europe Yükselen Genç Dansçı Ödülü" verilir.

2008 yılında gerçekleşen ve jüri başkanlığını Bordeaux Ulusal Balesi Artistik Direktörü Charles Jude'ın yaptığı I. Uluslararası İstanbul Bale Yarışması'nda İstanbul Grand Prix'i kazanan sanatçı; Kadir Okurer (Türkiye) oldu. Yarışmanın ikincisi 2010'da gerçekleşti. Bolşoy Balesi Başkoreografı Yuri Gregorovich'in jüri başkanlığını yaptığı yarışmada Maxime Mathieu Quiroga (Fransa) İstanbul Grand Prix'i kazanmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul Bale Yarışması sitesi