İçeriğe atla

İstanbul Üniversitesi SBK

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İstanbul Üniversitesi Spor Birliği Kulübü
Tam isimİstanbul Üniversitesi Spor Birliği Kulübü
Kuruluş1953
Renkler   Yeşil-Sarı
BaşkanTürkiye Prof. Dr. Mehmet Hamdi Kurtoğlu
Resmî siteResmi Web Sitesi
Kadın Basketbol ve Erkek Hentbol Takımlarının profesyonel liglerdeki müsabakalarda kullandığı arması

İstanbul Üniversitesi Spor Birliği Kulübü, 1953 yılında İstanbul'da kurulmuş spor kulübüdür. Kulübün en etkin ve başarılı şubesi kadın basketbol takımıdır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul Üniversitesi Spor Birliği Kulübü 1953 yılında kurucu başkan Prof. Dr. Fahir Yeniçay tarafından kurulmuştur. Kulüp, günümüzde dernek statüsünde olmayan tek aktif kulüp olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Kulübe bu ayrıcalığı dönemin Başbakanı Adnan Menderes tanımıştır. Kulüp, yıllar boyunca basketbol, hentbol, voleybol, futbol vb diğer branşlarda faaliyet göstermiş ve göstermeye devam etmektedir. Kulübün profesyonel liglerdeki en başarılı ve bilindik şubesi kadın basketbol takımıdır. Ayrıca kulübün profesyonel liglerde mücadele eden bir diğer takımı da erkek hentbol takımıdır.

Takımlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kadın Basketbol Takımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kulübün kurulduğu günden bu yana profesyonel liglerde en çok mücadele eden şubesi kadın basketbol takımıdır. Takım, 2021-2022 sezonundan bu yana mücadelesini KBBL'de sürdürmektedir. Maçlarını ise 2.100 kişilik Şehit Mustafa Özel Spor Kompleksi'nde oynamaktadır.

Takım inişli-çıkışlı performansıyla Kadınlar Basketbol Süper Ligi'nde uzun yıllar mücadele etmiş ve Türkiye'yi Avrupa kupalarında da sayısız kez temsil etme başarısı göstermiştir.

İstanbul Üniversitesi Kadın Basketbol Takımı, Kadınlar Basketbol Süper Ligi'ndeki tek şampiyonluğunu 1988-89 sezonunda kazanmıştır. Takımın Avrupa kupalarındaki en büyük başarıları ise 2013–14 ve 2014–15 EuroCup Kadınlar yarı finalleridir.

1959-1969 arasında üst üste 10 sezon İstanbul Kadınlar Basketbol Ligi şampiyonu olan İstanbul Üniversitesi Kadın Basketbol Takımı, 1961 ve 1962 yıllarında Türkiye Kadınlar Basketbol Şampiyonası'nda şampiyonluğa ulaşmıştır.

Sarı-yeşilli takım, Türkiye Genç Kızlar Basketbol Şampiyonası'nda 1990, 1992, 1993, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006 ve 2007 yıllarında olmak üzere, 10 kez birinciliğe ulaşarak bu kategoride en çok Türkiye şampiyonluğuna ulaşan kulüp olmuştur.

Ayrıca 2012-13 ile 2013-14 sezonları süresince Basketbolu Geliştirenler Derneği ile yapmış olduğu isim sponsorluğu anlaşması gereği ligdeki adı İstanbul Üniversitesi Basketbolu Geliştirenler Derneği Kadın Basketbol Takımı olmuştur.

Erkek Hentbol Takımı[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul Üniversitesi Erkek Hentbol Takımı, 2021-22 sezonundan itibaren mücadelesini Türkiye Erkekler Hentbol 1. Ligi'nde sürdürmektedir. Maçlarını ise 2.000 kişilik İstanbul Üniversitesi Avcılar Prof. Dr. Turgay Atasü Spor Salonu 'nda oynamaktadır.

Kadın Voleybol Takımı[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul Üniversitesi Kadın Voleybol Takımı, 2021-2022 sezonunda da profesyonel liglerde mücadele etmemektedir. Alt yapı oyuncuları ile mücadelesini sürdürmektedir.

Futsal Takımı[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul Üniversitesi Futsal Takımı, 2008-2009 sezonunda kurulan Futsal Ligi'nde dönem dönem mücadele etmiş ve elde ettiği 5 şampiyonluk ile günümüzde ligin en çok şampiyon olan takım unvanına sahiptir.

Korumalı Futbol Takımı[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul Üniversitesi Korumalı Futbol Takımı, Üniversiteler Federasyonu Korumalı Futbol Süper Ligi'nde mücadele etmektedir. Takım maçlarını İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Stadyum'unda oynamaktadır.

Erkek Masatenisi Takımı[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul Üniversitesi (erkek masa tenisi takımı), 2022-2023 sezonu itibarıyla Türkiye Masatenisi 3. Ligi'nde mücadele etmektedir.

Tesisler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana Madde : Prof. Dr. Turgay Atasü Spor Salonu

İstanbul Üniversitesi Avcılar Yerleşkesi Prof. Dr. Turgay Atasü Spor Salonu, İstanbul'da bulunan 2.000 kişi kapasiteli spor salonudur. İstanbul Üniversitesi Spor Birliği Kulübü tarafından kullanılmaktadır. Salon, 4.500 m² parke oyun alanına sahip olup 2.000 tribün kapasitesiyle İstanbul Üniversitesi Spor Birliği Kulübü'nün çeşitli lig maçlarını oynadığı salonudur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]