İspanyol Ginesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İspanyol Ginesi
Territorios Españoles del Golfo de Guinea
İspanya Gine Körfezi Toprakları
1778
-1968
İspanyol Ginesi bayrağı
Bayrak
{{{arma_açıklaması}}}
Arma
LocationEquatorialGuinea.svg
Başkent Santa Isabel (günümüzde Malabo)
Yaygın diller İspanyolca
Tarihçe  
• Kuruluşu
1778
• Dağılışı
1968
Para birimi İspanyol Ginesi Pesosu
Öncüller
Ardıllar
Bioko
Annobón
Río Muni
Ekvator Ginesi

İspanyol Ginesi, Afrika kıtasının batı bölümünde, Gine Körfezi'nde kurulu olan İspanya koloni bölgesiydi. Bölge Fernando Póo (günümüzde Bioko), Annobón, Corisco ve Elobey adaları ile Río Muni (günümüzde Mbini) anakarasını kapsamaktaydı. İspanya bölge üzerindeki hakimiyetini 1778 yılında 1968 yılına kadar sürdürmüştür.

1778 yılında Portekiz bölgeden İspanya lehine çekilerek, İspanya'nın Sahraaltı Afrika'sındaki tek sömürge ve koloni sisteminin kurulmasının önünü açmıştır. Bölge halkı ile yaşanan sorunlar nedeniyle uzun süre burada sürekli bir yerleşim sağlayamayan İspanya, 1820'li yıllarda Büyük Britanya'ya kiralık olarak verdiği Fernando Póo ve Annobón adalarını 1841 yılında geri alması ile birlikte bölgede yerleşime önem vermeye başlamıştır. 1843 yılında Juan José Lerena tarafından günümüzde Malabo'nun kurulu olduğu bölgeye ilk yerleşim alanını kurarak İspanya'nın anakarada kalıcı olarak yerleşimine olanak sağlamıştır. 1885 yılında yerel bölge temsilcileri ile varılan anlaşmalar doğrultusunda Río Muni üzerinde himaye antlaşmaları yapan İspanya, Fransa ile de karşılıklı sınırları belirlemek adına Paris Antlaşması'nı 27 Haziran 1900 tarihinde imzalayarak Río Muni'de koloni bölgesini sağlamlaştırmıştır. İspanya 1909 yılında Río Muni ile adaları tek bir yapı altında birleştirerek bölgeyi İspanya Gine Körfezi Toprakları (Territorios Españoles del Golfo de Guinea) olarak adlandırmıştır. 1959 yılında anakara ile adalar bölgesi yeniden birbirinden ayrılarak her iki bölgede İspanya ili olarak konumlandırılmıştır.

Bölge 1963 yılında Ekvator Ginesi (İspanyolca: Guinea Ecuatorial) adı ile özerkliğini kazanmış, 12 Kasım 1968 tarihinde ise bağımsızlığına kavuşarak İspanya hakimiyetinden çıkmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • René Pélissier: Spanish Africa - Afrique Espagnole. Études sur la fin d'un Empire, Éditions Pélissier, F-78630 Orgeval, Fransa 2005