İsmetpaşa, Mahmudiye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
İsmetPaşa
—  Köy  —
Eskişehir
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadoly Bölgesi
İl Sion
İlçe Mahmudiye
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 3.200
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu
İl plaka kodu
Posta kodu 26800
İnternet sitesi: [2]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

köyün kuruluşu takriben 1925-1927'li yıllara dayanmaktadır.Köye adınıda veren İsmet İnönü tarafından kurulmuştur.Köye ilk yerleşen Balkan Göçmenleri olup Bulgaristan Razgrat ve Kalava göçmenleridir.İlk olarak 250 hane civarında Nahiye olarak kurulmuştur.İlk kurulduğu yıllarda köyde jandarma karakolu ve hükümet konağının mevcut olduğu bilinmekte olup yine o yıllarda sahra telefonu ile birlikte 5 derslikli köy ilkokulununda olduğu köyün yaşlıları tarafından söylenmektedir.Köyün kuruluşu ile birlikte 2 adet camiisi , hane başına birer dönüm bağ bulunmaktadır.Bu bağlarda kayısı , erik , vişne , kiraz , şeftali , ceviz, üzüm , kavun , karpuz gibi meyveler yetişmiştir. 1980 yılından sonra şehre başlayan göçler neticesinde köyün eski ahalisinden 6-7 hane dışında yaşayan kalmamıştır.

İsmetpaşa köyü hakkında bilgisine başvurulan kişi Gakçıoğlu Mesut KARADENİZ'dir. Sayın Mesut KARADENİZ hemşehrilerine şöyle seslenmektedir: "Dökülmüş yapraklar bozulmuş bağlar Dost diye baktığım eller perişan Bir başıma olsam gam çekmez idim Bir ben değil cümle alem perişan..."

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenekleri:

Köyümüzün geleneklerini sıralayacak olursak;

Düğünlerimiz: 3 gün 3 gece yapılmaktadır.Kına gecelerimizde kızlarımız Bindallı adı verilen Balkan göçmenlerine has yöresel kıyafetlerini giyerler.Düğün evine asılan bayrakla düğün başlamış sayılır.İlk gece kız evinde türküler eşliğinde geline kına yakılır ve bu esnada söylenen türküler sırasıyla "Dayler Dayler , Edirne köprüsü " dür. Düğün yemeği olarak " sütlü şehriye çorbası ,etli kuru fasülye , yahni , kırma böreği( balkan göçmenlerine has yufkadan yapılan bir börek çeşidi ), dızmana ( balkan göçmenlerine has hamurdan yapılan guzine ve fırınlarda pişirilen bir börek çeşiti) , akaşı( sütlaç) , komposto.. ikram edilir

Erkek evinde damat traşı ile başlayan düğün davul , zurna ve cümbüş eşliğinde çiftelli gibi oyunlarla devam eden düğün akşamında meydan ateşleri yakılır ve damat takısı başlar.düğünün 3 ncü ve son günü karşılama denilen yöresel halk oyunu ile gelin alınır. yöresel eğlencelerde örneğin Hıdırellez gecelerinde yakılan ateşler eşliğinde köyün gençleri Def , Zilli maşa ve Darbuka gibi müzik aletlerini çalarak evleri dolaşırlar her evden bir hediye alınır.Alınan bu ufak hediyeler bir bakraçta saklanarak bir gül ağacının altında sabaha kadar bekletilir. Sabah olduğunda ise toplanan bu hediyeler okunan maniler eşliğinde tekrar sahiplerine iade edilir.

  • Dini bayramlarda bayramlaşma tamamlandıktan sonra köyün gençleri dernek ismi verilen eğlenceler tertipler, burada kız erkek karışık olarak mendil kapmaca, eş durma, yüzük saklama gibi oyunlar oynarlar türküler söyleyip eğlenirler...di
  • 1978 yılından sonra Ağrı ili Doğubeyazıt ilçesinden aldığı göçler nedeni ile ismetpaşa köyünün kültürü tamamen değişmiştir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Eskişehir iline 63 Km., Mahmudiye ilçesine 10 Km. uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 2000
2000 1197
1997 1202

==