İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
SESRIC
Sesric logo.gif
Tip Uluslararası Kurumu
Kuruluş 1978
Konum Ankara, Türkiye
Önemli kişiler Musa Kulaklıkaya, Genel Direktör
Ana sayfa Resmi web sitesi

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 8. Dışişleri Bakanları Toplantısı çerçevesinde 1977 yılının Mayıs ayında Trablus’ta İslam İşbirliği Teşkilatı’na (İİT) bağlı bir kuruluş olarak kurulmasına karar verilen İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC), 1 Haziran 1978 tarihinde Ankara’da faaliyetlerine başlamıştır.

Manda[değiştir | kaynağı değiştir]

Çalışma Alanları

SESRIC’in sorumluluk alanına giren başlıca üç konu:

  • Üye ülkelerle ilgili sosyo-ekonomik istatistiklerin yine üye ülkelerin kullanımı için toplanması, derlenmesi, düzenlenmesi ve yayınlanması,
  • Üye ülkeler arasındaki işbirliklerinin geliştirmesine yardımcı olmak amacıyla üye ülkelerdeki sosyal ve ekonomik gelişmelerin araştırılıp, değerlendirilmesi ve raporlanması,
  • Üye ülkelerin ihtiyaçları ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın genel amaçları doğrultusunda seçili alanlarda eğitim programları organize edilmesi.

Bu sorumluluk alanlarının aynı sıra, SESRIC, İİT ve Birleşmiş Milletler (BM) kuruluşları arasında teknik iş birliği aktivite ve projeleri ile ilgili koordinasyon sağlamaktadır. Ayrıca İslam İşbirliği Teşkilatı’nın ana araştırma kolu olan SESRIC, İİT bünyesinde düzenlenen çok sayıda ekonomik, sosyal ve teknik iş birliği toplantı ve konferansları için temel sosyo-ekonomik raporların yanı sıra , altyapı dökümanları hazırlama görevini de yürütmektedir. SESRIC, kuruluşunun 38. yılında ve uzmanlık alanına giren konular çerçevesinde, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın kuruluş amaçlarına ulaşılması noktasındaki ortak çalışmaları yürütürken, yoğun tecrübesi ve bilgi birikimini İİT üye ülkelerinin hizmetine sunarak, ülkelerdeki gelişim ve değişimin hızlandırılması sürecine katkıda bulunmaktadır. SESRIC, Ekonomik ve Sosyal Araştırma , Eğitim ve Teknik İşbirliği , İstatistik ve Enformasyon, Yayın ve Bilgi İşlem ve İdari ve Mali İşler olmak üzere 5 departmandan müteşekkildir.

Genel Direktörler[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim Dönem
Dr. Şadi Cindoruk 1 Haziran 1978 - 30 Nisan 1998
Büyükelçi Erdinç Erdün 1 Mayıs 1998 – 30 Nisan 2006
Dr. Savaş Alpay 1 Mayıs 2006 – 26 Mart 2015
Büyükelçi Musa Kulaklıkaya 27 Mart 2015 – günümüz

Genel Merkezi[değiştir | kaynağı değiştir]

SESRIC Genel Merkezi Türkiye’nin başkenti Ankara’da.

Sesric update.jpg

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]