İskoç Ovası

Vikipedi, özgür ansiklopedi

İskoç Ovası veya Güney İskoçya (Cermen dili: the Lallans veya the Lawlands; Kelt dili: a' Ghalldachd yabancının yeri), İskoçya'nın tarihi ve kültürel bir bölgesidir.

İskoç Ovası ülkenin resmi bir coğrafi veya idari bölgesi değildir. İskoçya'da iki ana topoğrafik bölge vardır: İskoç Ovası ve Kuzey İskoçya. "İskoç Ovası" terimi genellikle merkezi ovayı kapsar. Ancak, günlük kullanımda İskoç Ovası ile kastedilen yer Kuzey İskoçya'nın parçası olmayan tüm İskoçya'dır. Sınır genellikle Stonehaven ve Helensburgh şehirleri arasında bir çizgi olarak kabul edilir. İskoç Ovası bu hayali çizginin doğusu ve güneyinde kalır. İskoç Ovası'nın tamamı ova değildir. Mesela Merrick şehrinin rakımı 843 metredir. Bununla beraber Kuzey İskoçya'da da deniz seviyesinin altında yerler mevcuttur.

Coğrafi olarak bakıldığında Kuzey İskoçya ve İskoç Ovası arasındaki sınır Highland Fay Hattı'dır. İskoç Ovası'nda Kuzey İskoçya'dan farklı olarak Cermen dili olan İskoçça konuşulur. Kuzey İskoçya'da ise Kelt dili konuşulmaktadır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Lowlands region, Scotland, United Kingdom". Encyclopedia Britannica. 25 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ocak 2020.