İsen

Vikipedi, özgür ansiklopedi

İsen, hayalî Orta Dünya'da mevcut bir nehirdir. İsen nehri J. R. R. Tolkien'in hayalî evreni Orta Dünya'da geçer.

İsen ya da Sindarin'deki karşılığı ile Angren nehri Dumanlı Dağlar'ın güneyinden başlar. Batıya doğru delice akar ve Belegaer'e dökülür. Uzunluğu 430 Numenor milidir. Bu uzunluğuyla İsen nehri Orta Dünya'nın bilinen, uzunlukta sekizinci nehridir. İsen demir demektir. (Almanca "eisen=demir"). Isengard "demir kale" demektir.

Rohan Arazisi'nin batısının 150 mil ötesinde İsen nehri bilinen tek kolu olan Adorn ile birleşir. İsen ve Adorn birlikte Rohan'ın sınırını oluştururlar, fakat İsen ve Adorn'un Dumanlı Dağlar ile birlikte oluşturdukları üçgen tartışmalı bir bölgedir. Rohirrim bu bölgeye Dağ Adamlarının Yurdu derler.

İsen nehri Rohan Arazisi için doğal bir sınır oluşturur. Tek geçit İsengard'da veya İsen Sığlıkları'ndadır. Bu iki bölge Üçüncü Çağ'da Rohirrim ile Dağ Adamları'nın ve Saruman'ın Orkları'nın savaşlarına sahne olmuştur.

Saruman, nehri İsengard'dan uzaklaştırarak kaleyi savaş makinesine çevirdi.Kuzeyda oluşturulan duvarla İsen nehrinden bir baraj inşa edildi. Entler İsengard'a saldırdıklarında barajı yıktılar ve İsen nehrini doğal akışına döndürdüler. Geçici olarak İsengard sular altında kaldı.