İnternet Akış Protokolü(IPv5)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

İnternet Akış Protokolü(ST ve daha sonraları ST-||) ilk olarak İnternet Mühendisliği Notu IEN-119 (1979) ve daha sonra RFC 1190(ST-II) da ve RFC 1819(ST2+) da önemli ölçüde revizyona tabi tutulan deneysel protokoller ailesidir. ST bir http://en.wikipedia.org/wiki/Network_Voice_Protocol Ağ Ses Protokolü]nün multimedya taşıma protokolü olarak ortaya çıktı ve insan konuşmalarını paketlenmiş bir iletişim ağı üzerinden taşımak için öncü bir bilgisayar ağ protokolü olarak 1973'te internet araştırmacısı Information Science Institute (ISI) den Danny Cohen tarafından, ARPANET'in Güvenli İletişim Ağı projesinin bir parçası olarak uygulandı.(bkz.RFC 741(1977de yayımlandı))

İnternet Akış protokolü genel kullanım için hiçbir zaman tanıtılmadı. Fakat ST de bulunan birçok kavramı, sonraki Asenkron Transfer Modu gibi protokoller ile benzerdir ve MLPS(Multiprotocol Label Switching) içinde bulunur haldedir. IPv5 yapısı Voice Funnel de uygulandı. Bu gelişmeler aynı zamanda Voice over IP ninde habercisiydi.

1979 da ilk belirtilen ST, IPv4 ile aynı düzeyde işletilen fakat IPv4 datagramları için kullanılandan farklı bir paket başlığı kullanan, IPv4'e bağlantı odaklı bir tamamlayıcı olarak düşünülmüştü. IEN-119 a göre, IPv5 kavramları Danny Cohen, Estil Hoversten, ve James W. Forgie'den gelmektedir.

İkinci versiyonun(ST-II ya da ST2 olarak bilinen) taslağı Topolcic ve ekibi tarafından 1987 çizilip 1990 da duyurulmuştur. ST2 adının hiçbir zaman IPv5 olarak bilinmemesine rağmen kendi paketlerini Internet Protokol numarası 5 ile diğerlerinde ayırmıştır.

IP ve ST nin Karşılaştırması[değiştir | kaynağı değiştir]

IP ve ST paketleri paketin ilk dört bitinden IP versiyon numarası alanıyla birbirinden ayırt edilebilir. Mesela ST bu alan için 5 değerini kullanır. Ayrıca IP ve ST paket başlıkları arasında ilk dört bit dışında uygunluk için bir gereksinim de yoktur.

ST, IPv4 gibi aynı bağlantı katmanı protokol numarasını(ethertype 0x800) ve aynı IP adres yapısını kullanır. http://www.iana.org/assignments/protocol-numbers/ a göre,SP paketlerinin protokol numarası 5 kullanan IP paket başlığı üzerinden sarmalanabileceği bir datagram modu vardır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Cohen, D., "Specifications for the Network Voice Protocol", Technical Report ISI/RR-75-39, USC/Information Sciences Institute, Marina del Rey, CA (Mar 1976).
  • IEN 119, ST — A proposed Internet stream protocol, James W. Forgie, M. I. T. Lincoln Laboratory, September 7, 1979.
  • Cohen, D., "A Network Voice Protocol NVP-II" and "Sample NVP/ST Scenarios" (unpublished memorandums), USC/Information Sciences Institute, Marina del Rey, CA (Apr 1981).
  • Topolcic, C., Park, P., Draft of "Proposed Changes to the Experimental Internet Stream Protocol (ST)", BBN Laboratories, Cambridge, MA (Apr 1987).
  • RFC 1190, Experimental Internet Stream Protocol, Version 2 (ST-II), 1990
  • RFC 1819, Internet Stream Protocol Version 2 (ST2), 1995