İnterfaz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

İnterfaz, bölünmüş bir hücrenin, yeniden bölünmek için geçirdiği bir hazırlık evresidir. Ökaryot hücrelerin yaşamının en uzun evresidir. Örneğin, insan deri hücresi bir günlük bölünmenin kabaca 22 saatini interfazda harcar. Üç bölüme ayrılır.

İnterfazın bölümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

G1 Evresi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kontrol noktasında,hücrenin büyüklüğü ve DNA hasarı kontrol edilir. DNA kendini eşlerken hasar ve hata meydana gelmişse bu durumlar düzeltilinceye kadar hücre döngüsü durdurulur.

Sentez (S) evresi[değiştir | kaynağı değiştir]

DNA replikasyonu gerçekleşir. Hücre G1 evresinden bu evreye geçişte bölün emri alır hücreye bu emir verildikten sonra bölünme engellenemez. Kromatin iplikleri sentromerde birbirine bağlı, protein örtüden yoksun.sentrzom kendini eşler.Az çok düzgün iplikler halinde görülür.Hücre bu evreden sonra G2 evresine girer. Embriyonik hücrelerde interfazın sadece S evresi görülür. G1 ve G2 görülmez. Bu sebepten embriyonik hücreler büyümeden, kısa sürede ve hızla çoğalır.

Büyüme (G2) evresi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölünme öncesi son hazırlık evresidir. Hücre bölünmesi için gerekli olan ATP, protein ve diğer moleküllerin sentezi sağlanır.