İnteraktif drama

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

İnteraktif drama (veya interaktif öykü anlatımı), hikâyenin önceden belirlenmediği bir dijital eğlence şekli. Yazar, anlatının ele alması gereken ayarı, karakterleri ve durumu oluşturur, ancak kullanıcı (ayrıca okuyucu veya oyuncu) hikâye dünyası ile etkileşimlerine dayanarak benzersiz bir hikâye yaşar. Etkileşimli bir hikâye anlatma programının mimarisi, sırasıyla, anlatım üretimi, oyuncu tekliği ve karakter bilgisi ve davranışının yönlerini kontrol etmek için bir drama yöneticisi, kullanıcı modeli ve ajan modeli içermektedir.[1] Birlikte, bu sistemler "insan" olarak hareket eden karakterleri üretir, oyuncuya gerçek zamanlı tepkilerde dünyayı değiştirir ve yeni anlatı olaylarının anlaşılır bir şekilde ortaya çıkmasını sağlar.

Etkileşimli hikâye anlatımını çevreleyen çalışma alanı, psikoloji, sosyoloji, bilişsel bilim, dilbilim, doğal dil işleme, kullanıcı arayüzü tasarımı, bilgisayar bilimi ve acil istihbarat dâhil olmak üzere birçok farklı alanı kapsamaktadır. Sert bilim ve beşeri bilimlerin kesiştiği noktada İnsan-bilgisayar etkileşimi (HCI) şemsiyesi altına girerler.[2] Etkili bir interaktif hikâye anlatma sistemi üretmenin zorluğu, her alandaki profesyoneller arasındaki ideolojik bölünmeye atfedilir: sanatçılar kendilerini mantıksal ve lineer sistemlerle sınırlamakta zorlanırlar ve programcılar beşeri bilimlerin soyut ve kanıtlanmamış kavramlarını takdir etmek veya dâhil etmek istemezler.[3]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Bibliyografya[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. Bostan, Barbaros; Marsh, Tim (2012). "Fundamentals of interactive storytelling". 3 (8). Online Academic Journal of Information Technology. 
  2. Crawford, Chris (Aralık 2012). Chris Crawford on Interactive Storytelling (2 bas.). Indianapolis, IN: New Riders Publishing. ISBN 978-0321864970. 

Kitap bağlantıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]