İnatçı Keraban

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İnatçı Keraban
Kéraban le Têtu
'Kéraban the Inflexible' by Léon Benett 005.jpg
Kitapta yer alan Léon Benett tarafından yapılmış bir illüstrasyon
Yazar Jules Verne
Ülke Fransa
Dil Fransızca
Tür Macera romanı
Yayım 1883
Yayımcı Pierre-Jules Hetzel
Olağanüstü Yolculuklar #24 serisi

İnatçı Keraban (Kéraban le Têtu), Fransız yazar Jules Verne’in kaleme aldığı, 1883 yılında yayımlanmış macera romanıdır.

Konusu II. Mahmut döneminde, Osmanlı sınırları içindeki topraklarda geçer. İstanbul, Trakya, Balkan kıyıları ile Anadolu’nun ve Gürcistan, Rusya, Ukrayna’nın Karadeniz sahilleri romanın geçtiği mekânlardır. Olaylar, çok inatçı ve eski kafalı İstanbullu bir tütün tüccarı olan Keraban Ağa’nın başından geçenler etrafında şekillenir [1] Verne’nin Keraban Ağa’nın şahsında Osmanlı’yı tenkit ettiği düşünülür[2].

Türkçe’ye kimi yayınevleri tarafından "İnatçı Kahraman Ağa" adıyla çevrilmiştir. Yazarın sözlüklerde bile yer almayan “Keraban” adını nereden buluğu merak konusu olmuştur[1]. Jules Verne romanda, Osmanlı vatandaşlarının evlerinde kullandıkları geleneksel yakıta varıncaya kadar ansiklopedik bilgiler verir.[2][3]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Hollandalı tütün tüccarı Van Mitten ile uşağı Bruno bir Ramazan günü İstanbul'a gelirler. Herkes oruçlu olduğu için İstanbul kenti, terk edilmiş bir şehir görüntüsündedir. Van Mitten ile Bruno, İstanbul'da dolaştıktan sonra Jan Van Mitten’in arkadaşı olan İstanbullu tüccar Keraban Ağa ile buluşurlar. Birlikte, Ağa'nın Üsküdar'daki konağına akşam yemeğine gitmek üzere yola çıkarlar. Ancak tam da o gün Boğaz'da karşıdan karşıya geçen tekneler için yeni vergi konulmuştur. Keraban Ağa 10 paralık bu vergiyi ödememeye kararlıdır. Bunun için de Üsküdar'a Kırım ve Kafkasya üzerinden dolaşarak gitmeye karar verir. Van Mitten ile uşağı Bruno'yu da yanına alarak atlı araba ile bir ay sürecek bir Karadeniz yolculuğuna çıkar. Keraban Ağa, demir yolu gibi yeni ulaşım yollarını ve deniz tuttuğu için mecbur kalmadıkça deniz yolunu kullanmayı reddetmektedir. Şaşırtıcı olaylarla geçen yolculuğun ardından İstanbul’a varılmasıyla roman son bulur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]