İlyuşin İl-2

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İlyuşin İl-2
Il2 sturmovik.jpg
Türü Yer Saldırı
Ulusal köken  Sovyetler Birliği
Üretici İlyuşin
Tasarımcı Sergey İlyuşin
İlk uçuş 2 Ekim 1939
Hizmete giriş 1941
Hizmetten çıkış 1954 (Yugoslavya ve Bulgaristan)
Durumu Hizmet dışı
Üretim aralığı 1941-45
Üretim sayısı 36.183
Değişimleri İlyuşin İl-10

İlyuşin İl-2 (Rusça: Ил-2 Штурмовик) veya diğer adıyla Sturmovik, yer hedeflerine yönelik bir Sovyet II. Dünya Savaşı uçağıdır.

Sergey İlyuşin tarafından 1938'de tasarlanmıştır. 36183 adetle, II. Dünya Savaşı'nın en çok üretilen ve Cessna 172'den sonra tüm zamanların en çok üretilen üçüncü uçağıdır.

Tasarım özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kursk Muharebesi sırasında saldırıya geçmiş Il-2'ler

İlk tasarlanan Il-2'ler yer hedeflerine yapılan saldırılarda uçaksavar silahlarına karşı korunmak için kalın bir ön zırhla kaplanmışlardır. Sonraları Il2'lerin arkadan açılan avcı uçakları atışlarına karşı son derece savunmasız olduğu anlaşılmış ve Il-2M modeli ile arka tarafa bir makineli tüfekçi personel konmuş, aynı zamanda arka tarafın zırhı da artırılmıştır. Il-2'ler mürettebatı, motoru, radyatörleri ve yakıt tankını koruyan kalın bir zırha sahipti. Bu sayede en yoğun düşman ateşi altında bile üslerine dönmeyi başarabiliyorlardı. Il-2'ler sağlam zırhlı Alman tanklarına karşı çaresiz kaldıkları gibi birçoğu Bf-109 a hedef olmaktan kurtulamamıştır. Ancak yine de birçok Alman tankını etkisiz hale getirmiştir.

Ayrıca Bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]