İçeriğe atla

İlk ve Son Aşkım

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İlk ve Son Aşkım
Seeking a Friend for the End of the World
YönetmenLorene Scafaria
Yapımcı
YazarLorene Scafaria
Oyuncular
Müzik
Görüntü yönetmeniTim Orr
KurguZene Baker
Stüdyo
Dağıtıcı
Çıkış tarih(ler)i18 Haziran 2012 (2012-06-18) (Los Angeles Film Festival)
22 Haziran 2012 (2012-06-22) (ABD)
Süre101 dakika[2]
ÜlkeABD
Dilİngilizce
Bütçe$10 milyon
Hasılat$9.6 milyon

İlk ve Son Aşkım (özgün adı:Seeking a Friend for the End of the World) 2012 Amerikan apokaliptik romantik filmidir.Lorene Scafaria tarafından yazılan ve ilk yönetmenlik denemesi olarak yönetilen komedi-drama filmi. Filmin başrollerinde Steve Carell ve Keira Knightley, bir asteroit Dünya'daki yaşamı yok etmeden önce birbirlerinin hayatlarına son vermelerine yardım ederken tanışan ve beklenmedik bir bağ kuran bir çift yabancıyı canlandırıyor. Filmin adının ilham kaynağı, Chris Cornell'in 1999 tarihli ilk solo albümü Euphoria Morningde yer alan "Preaching the End of the World" adlı şarkısındaki bir dizeden alıyor.[3][4]

Film 22 Haziran 2012'de Focus Features tarafından Amerika Birleşik Devletleri'nde gösterime girdi. Eleştirmenlerden karışık eleştiriler aldı ve 10 milyon dolarlık bütçeyle 9,6 milyon dolar kazanarak gişe bombası oldu. DVD ve Blu-ray Disc olarak piyasaya sürüldü ve 23 Ekim 2012'de Amerika Birleşik Devletleri'nde dijital streaming için kullanıma sunuldu.

Olay Örgüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

New York City'de, bir son dakika haberi dünyaya "Matilda" olarak bilinen 70 mil genişliğindeki bir asteroidi durdurma görevinin başarısız olduğunu ve üç hafta içinde çarparak Dünya'daki tüm yaşamı yok edeceğini bildirir. Dodge Petersen ve eşi Linda, yolun kenarına park etmiş yayını dinlemektedir. Adam kayıtsızlığını ifade ettiğinde, kadın tiksintiyle bakar ve hem aracı hem de evliliklerini terk eder. Dodge, iş arkadaşlarından birinin intihar ettiği bir sigorta şirketindeki işine gitmeyi bırakır. Ayrıca en yakın arkadaşının evinde düzenlenen dünyanın sonu partisine katılır ve burada eroin tekliflerini, bir yabancının ve en yakın arkadaşının karısının aşk tekliflerini kibarca geri çevirir (sonuncusunda evli bir kadınla aldatamayacağını söyler, ancak kadın artık medeniyet sona ereceğine göre evliliğin hiçbir anlamı olmadığını belirtir). Sarhoş bir adam ona hiç bu kadar çok kadınla yatmadığını, çünkü artık kimsenin hamile kalmayı ya da hastalıkları umursamadığını söyler.

Dodge evde lise aşkı Olivia'yı anarken komşusu Penny'nin yangın merdiveninde ağladığını fark eder. Penny, İngiltere'deki ailesini görme fırsatını kaçırmasına neden olduğu için erkek arkadaşı Owen'dan yeni ayrılmıştır. Penny dairesinde, Dodge'a yanlışlıkla kendisine teslim edilen üç yıllık postasını verir ve bu sırada farkında olmadan karısının bir ilişkisi olduğunu söyler. Dodge intihar girişiminde bulunmak için kodeinli öksürük şurubu ve cam temizleyicisi içerek gecenin karanlığına karışır. Dodge bir parkta, ayağına bağlı bir köpek ve kazağında köpeğin adı olan "Sorry" yazılı bir notla uyanır. Dodge Üzgünüm'ü eve götürür, eski postaları açar ve Olivia'dan gelen ve onun "hayatının aşkı" olduğunu açıklayan üç aylık bir mektupla karşılaşınca şaşırır. Daha sonra mahallelerinde bir isyan patlak verir. Dodge ve Penny, bencil Owen'ı isyancıların arasında bırakır ve Dodge, Penny'ye Olivia'yı bulmasına yardım ederse onu İngiltere'ye uçurabilecek birini tanıdığını açıklar. Penny bunu kabul eder ve Dodge'un Delaware'deki memleketine doğru Sorry ile yola çıkarlar.

Yol boyunca Dodge ve Penny'nin benzini biter, intihara meyilli sürücü Glenn'in tuhaf ölümüne tanık olurlar, Glenn'in bir suikastçıya para verip onu habersizce öldürtme planı işe yarar, bir zincir restoranda seks partisinin başladığını görürler ama çılgınca seks başlamadan önce aceleyle oradan ayrılırlar, bir kamyonette kendileri seks yaparlar ve bir geceyi hapiste geçirirler. Daha sonra Camden, New Jersey'e giderler ve burada Penny'nin eski erkek arkadaşı Speck ile tanışırlar, Speck kıyamet için iyi stoklanmış bir yeraltı sığınağı ile hazırlanmıştır. Speck'in çalışan bir uydu telefonu vardır ve Penny'nin ailesiyle iletişime geçmesine izin verir. Penny ve Dodge, Speck'ten bir araba ödünç alır ve sonunda Olivia'nın ailesinin evine ulaşırlar. Evin kapısına kadar giderler ancak evde kimseyi bulamazlar ve günü birlikte geçirirler; karşılıklı bir sevginin farkına varırlar. Penny, Olivia'nın ailesine gönderdiği ve adresini açıklayan bir mektup bulur. Penny ve Dodge arabayla Olivia'nın evine giderler ve Dodge burada Olivia'ya Penny'ye olan duygularını ifade eden bir mektup bırakır.

Daha sonra, Dodge'un Penny'yi İngiltere'ye götüreceğine söz verdiği adamın evine giderler. Adamın arasının bozuk olduğu babası Frank olduğu ortaya çıkar. Frank'le aralarını düzelttikten sonra Dodge, uyuyan Penny'yi babasının uçağına bindirir ve ona hayatının gerçek aşkının Penny olduğunu fısıldar. Frank ve Penny, Dodge'u geride bırakarak ayrılırlar. Son bir haber yayını, Matilda'nın başlangıçta bildirilenden bir hafta önce, bir günden daha az bir süre kala etkisini göstereceğini ortaya koyduktan sonra, Dodge Penny'nin dairesine sığınır ve beklenmedik bir şekilde geri dönene kadar yakın ölümünü bekler, gitmesine izin verdiği için üzgündür. Yatağa uzanıp asteroidin çarpmasının sarsıntısını hissederken birbirlerini teselli ederler. Penny, Dodge'la daha önce tanışmamış olmaktan duyduğu pişmanlığı dile getirirken, Dodge da Penny'ye tanışmalarının çok uygun olduğunu söyler. Her şey beyaza bürünürken Penny gülümser.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Hazelton, John (19 Haziran 2012). "Seeking a Friend for the End of the World". Screen Daily. 16 Eylül 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ağustos 2021. 
  2. ^ "Seeking a Friend for the End of the World". IMDb.com. 22 Haziran 2012. 12 Ağustos 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mart 2019. 
  3. ^ "For 'End of the World' writer/director Lorene Scafaria, music is key". The Washington Post. 21 Haziran 2012. 21 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Kasım 2017. 
  4. ^ "Commentary: 'Norah' had screenwriter wanting to be 16 again". The Hollywood Reporter. 2 Ekim 2008. 9 Kasım 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Kasım 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]