İkinci Somme Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İkinci Somme Muharebesi
1. Dünya Savaşı
Gun Carrier Miraumont August 1918 AWM H04522.jpeg
İngiliz askerleri Mark 1 kundağı motorlu topçusu ile
Tarih21 Ağustos-2 Eylül 1918
Bölge
Somme Nehri, Fransa
Sonuç İtilaf zaferi
Taraflar

Birleşik Krallık Britanya İmparatorluğu

Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri
Alman İmparatorluğu Alman İmparatorluğu
Komutanlar ve liderler
Birleşik Krallık Douglas Haig
Birleşik Krallık Henry Rawlinson
Kanada Arthur Currie
Avustralya John Monash
Alman İmparatorluğu Erich Ludendorff
Çatışan birlikler
Birleşik Krallık Üçüncü Ordu
Birleşik Krallık Dördüncü Ordu
Kanada Kanada Kolordusu
Avustralya Avustralya Kolordusu
Amerika Birleşik Devletleri Amerikan 2. Kolordusu
Alman İmparatorluğu İkinci Ordu
Kayıplar
Kanada 5600 ölü Alman İmparatorluğu 6000 esir


İkinci Somme Muharebesi 1918 yazının sonunda Batı Cephesi'nde, Somme Nehri havzasında gerçekleşen muharebedir. Almanların yaptığı bahar taarruzuna cevap niteliğindedir.

Savaş[değiştir | kaynağı değiştir]

15 Ağustos 1918'de Mareşal Douglas Haig İtilaf Kuvvetleri Genel Komutanı Foch'tan gelen Amiens Taarruzu'nu devam ettirme isteğini kabul etmedi. Bu saldırı için yeterli teçhizatın olduğunu düşünmüyordu ve Alman yedek kuvvetleri bu bölgeye doğru geliyordu. Haig bunun yerine Albert'e yönelik bir saldırı için planlara başlamıştı. Ana saldırı İngiliz 3. Ordusu ve Amerikan 2. Kolordusu tarafından yapılacaktı.

Savaş nehrin kuzeyindeki Bapaume kasabası üzerine yapılan taarruzla 21 Ağustos'ta başladı. Bu saldırı Alman 2. Ordusunu 55 km geri atmıştı. Albert 22 Ağustos'ta düştü. Bapaume 29 Ağustos'ta düştü. 31 Ağustos gecesi Avustralya Kolordusu Somme Nehri'ni geçti. İlerlemeye devam ederek Alman hatlarını yarmayı başardı. Bu başarıda İngiliz 4. Ordusu'nun komutanı General Rawlinson'un katkısı büyüktür. 2 Eylül sabahı çetin bir savaştan sonra Kanada Kolordusu Hindenburg Hattı'nın parçası sayılan Drocourt-Quéant Hattı'nı ele geçirdi. Kanada kuvvetleri kayıp verseler de 6000 esir almayı başardılar. Günün sonunda Alman komutanı Ludendorff geri çekilme emri verdi. Alman ordusu geri çekilirken birkaç çatışma yaşanmıştır.

Ekim başında İtilaf orduları Hindenburg Hattı'nı geçmeye başlayacaklardır. İkinci Somme Muharebesi ile ana ikmal hatları kesilen Almanların cephedeki ordulara ikmal yapması imkansızlaşmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]