İbrahim Sirkeci

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
İbrahim Sirkeci
Sirkeci1.jpg
Doğum 1972
İzmir
İkamet Londra
Milliyet Türk
Vatandaşlık Birleşik Krallık
Eğitim Menderes Lisesi
Bilkent Üniversitesi
Sheffield Üniversitesi
Londra Üniversitesi
Okulu Bilkent Üniversitesi
Meslek Akademisyen,
Araştırmacı,
Köşe yazarı
İşveren Regent's Üniversitesi[1] ve Londra Avrupa İşletme Okulu
Tanınma nedeni Bilim insanı
Akademisyen
Yazar
Resmî site http://regents.ac.uk/about/who-we-are/our-staff/ibrahim-sirkeci.aspx

İbrahim Sirkeci (d. 1972, İzmir, Türkiye) İngiltere'nin başkenti Londra'da yaşayan bir Türk akademisyen olarak uluslararası pazarlama alanında dersler vermektedir ve Londra Avrupa İşletme Okulu'nda Profesör olarak görevlidir. Uluslararası göç, içgöç, nüfus hareketleri, işgücü piyasaları, etnik çatışma ve azınlıklar alanında kitaplar ve makaleleri yayınlanmıştır.
İbrahim Sirkeci aynı zamanda Birgün[2] gazetesinde haftalık köşe yazıları yazmaktadır.
Araştırmaları etnik yapı, ayrışma, işgücü piyasaları, çatışma ve uluslararası göç alanında yoğunlaşmıştır. Özellikle İngiltere, Türkiye, Kürtler ve Almanya'ya göç ve Irak üzerine çalışmaları vardır. Araştırmaları Ethnic and Racial Studies[3],International Migration [4][5], and Journal of Biosocial Science[6], and Population Review [7] gibi akademik dergilerde yayınlanmıştır.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

İbrahim Sirkeci Bilkent Üniversitesi'nden Siyaset Bilimi lisans diplomasını 1997'de aldıktan sonra Beşeri Coğrafya alanındaki doktorasını 2002 yılında Sheffield Üniversitesi'nde tamamlamıştır. 2006 yılında Doçent unvanını aldıktan sonra 2010 yılında profesör'lüğe yükseltilmiştir.

Londra Avrupa İşletme Okulu Londra'da çalışmaya başlamadan önce, Leverhulme Araştırmacısı olarak Bristol Üniversitesi Etnik ve Vatandaşlık Araştırmaları Merkezi'nde[8] çalışmıştır. Ondan önce ise Yardımcı Doçent olarak Ankara'da özel bir üniversitede görev yapmıştır. İbrahim Sirkeci Migration Letters dergisinin kurucusu ve yönetici editörüdür. The Environment of Insecurity in Turkey and the Emigration of Turkish Kurds to Germany adlı kitabı 2006 yılında Edwin Mellen Press tarafından basılmıştır.

Bazı Yayınları[değiştir | kaynağı değiştir]

Referanslar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]