İçerenköy, Ataşehir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İçerenköy
Map
İstanbul'da Ataşehir'in konumu
İstanbul'da Ataşehir'in konumu
Ülke  Türkiye
İl İstanbul
İlçe Ataşehir
Coğrafi bölge Marmara
Rakım 20 m (60 ft)
Nüfus
 (2014 [1])
 • Toplam 75,157
Zaman dilimi UTC+03.00 (TSİ)
İl alan kodu 0216
İl plaka kodu 34
Posta kodu 34752

İçerenköy, İstanbul ilinin Ataşehir ilçesine bağlı bir mahalledir. 2008 yılına kadar Kadıköy ilçesine bağlı olan mahalle, bu tarihte ilçe olan Ataşehir'e bağlanmıştır.

İçerenköy her geçen gün hızla artan nüfusuyla Türkiye'nin önemli mahallelerinden biri olmuştur. 2013 yılında sahip olduğu 75.436 kişilik nüfusuyla İstanbul'un en kalabalık 2. mahallesi olan İçerenköy, Türkiye'nin de en kalabalık 4. mahallesi olmuştur.[1]

Semtte 5 yıldızlı Hotel Greenpark, City's İstanbul Alışveriş Merkezi, Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi (PTT Hastanesi), Bayındır Hastanesi gibi binalar bulunur. Mahalle bünyesinde Ataşehir'in ilköğretim okulu olan İçerenköy Yahya Kemal Beyatlı İlköğretim Okulu bulunmaktadır. Ayrıca ilçede Hasanleyli Ortaokulu da bulunmaktadır. Mahalleye ulaşımın kolaylığı ve düzenli gelişimi nedeniyle İstanbul'un en gözde mahallelerinden biri haline gelmiştir. Kozyatağı, Bostancı gibi semtlerdeki yığılmaların aksine, halen imara açık yapısı sayesinde de her geçen gün değeri artan bir semttir.

İçerenköy, 1980'li yılların başında mısır tarları ve bostanları olan, yanından geçen Çamaşırcı Deresi'nde balık avlanabilen küçük bir mahalleydi. Zemin yapısı nedeniyle imar planında kat yüksekliği sınırı olmamasından dolayı yoğun yüksek katlı binalarla donatılmıştır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul çevresindeki ilk insan yerleşimleri ancak M.Ö.3000-5000 yılları arasında ortaya çıkarken, İçerenköy'de taş devrine ait el baltalarına rastlanması, bu bölgenin tarihini yüzyıllar öncesine taşıyor. Bu tarih için Devlet Arşivlerinin Osmanlı kayıtlarında şu bilgilere ulaşılıyor: "Orhan Gazi, Kartal-Cevizlik’te Bizans Kralı III. Andronicus’u yenerek Üsküdar’a yürüdü. Bölgede Komutanlarından Konuralp da, Aydos Kalesi'ni, Kayışdağı’nın batı eteklerindeki Ayazma Köyü'nü (şimdiki İçerenköy) alarak Üsküdar’da Orhan Bey ile birleşti. Bugünkü İçerenköy o dönemde Hristiyan topluluğun yerleşim yeriydi. Günümüzde kalıntılarına rastlanan kilise, bölgenin tek ibadet yeriydi. Ayrıca çok geniş bağlar, bir hamam, bir sarnıç vardı.

Bölge Türklerin eline geçince, Anadolu’dan getirilen halk, başta Merdivenköy olmak üzere bölgeye yerleştirildi. Geyikli Babanın öğrencilerinden Gözcü Baba, Eren Baba, Kartal Baba, Ali Gazi, Sarı Gazi gibi savaşçı din adamları ve bunlara bağlı yüzlerce kişi, Hristiyan köylerine ryerleştirildi. Bu savaşçılar korsan baskınlarından korunmak için Rumlarla birleşiyorlardı. 1335 yılında Tekkebağ Köyü böyle kurulmuştu. Köyün tek sıkıntısı su kıtlığıydı. Bu bölge Eren Baba ile Ali Gazinin yönetimindeydi. 1465’ten sonra bölge Erenköy diye anılmaya başlandı. 1639 yılından sonra, Kayışdağı suyu künklerle şimdiki Erenköy’e getirilince, Karaman Çiftliği ve Tekkebağ halkı Erenköy’e göç etti. 1872’de bölgenin batısında tren yolu geçti ve istasyon yapıldı. Hat komutanı Ulaştırma Yüzbaşı Ali Beyin önerisiyle Erenköy adı şimdiki bölgeye verildi. Asıl Erenköy içeride kaldığından mahalle İçerenköy adını aldı.​"[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "İstanbul'da en "nüfuzlu" mahalle". bik.gov.tr. 28 Mart 2013. 31 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Temmuz 2013. 
  2. ^ Atasav Vakfı'nın Ataşehir tarih araştırması. 11 Eylül 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Devlet Arşivlerinden alıntı)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]