Üstün Dökmen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
212.175.130.20 (mesaj) tarafından oluşturulmuş 10.33, 23 Haziran 2014 tarihli sürüm (→‎Kitapları)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Üstün Dökmen
Ustun dokmen.JPG
Üstün Dökmen TOBB ETÜ'de bir konferansta (Mart 2007).
Doğum 1954
İstanbul, Türkiye
Meslek Psikolog, yazar, akademisyen

Üstün Dökmen, (d. 1954, İstanbul). Türk akademisyen, psikolog, yazar ve televizyon programcısı. Hâlen Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi'nde profesördür.

1971 yılında Ankara'da Cumhuriyet Lisesi'ni, daha sonra Hacettepe Üniversitesi Psikoloji bölümü'nü bitirdi. 1986 yılında doktorasını Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanında bitirdi. 1988'de doçentlik, 1995'de profesörlük derecesini aldı.

Sosyal bilimlere ilgi duyuyordu, ancak öncelikle Hacettepe Üniversitesi Fizik Bölümü'ne kaydoldu. Üçüncü sınıfa gelince fiziğin kişiliğine uygun olmadığını fark etti. Yeniden üniversite sınavlarına girerek Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü'ne geçti. Bu bölümden mezun oldu ve aynı bölümde Uygulamalı Psikoloji (Klinik Psikoloji) alanında master yaptı. Psikolojik danışma ve rehberlik alanında 1986 yılında doktora, 1988 yılında doçentlik, 1995’te ise profesörlük derecesi aldı. Hâlen Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde öğretim üyesidir. Bir dönem TRT'de Küçük Şeyler adlı bir programı hazırlıyor ve sunuyordu.

Dökmen’in çeşitli bilimsel dergilerde yayımlanan makalelerinin yanı sıra dört bilimsel, bir de şiir kitabı vardır. Bu kitaplar sırasıyla; “Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi: Kuruluşu, Gelişmesi, Çalışmaları” , “Okuma Becerisi İlgisi ve Alışkanlığı Üzerine Psiko-Sosyal Bir Araştırma” , “İletişim Çatışmaları ve Empati” , “Sosyometri ve Psikodrama” adlarını taşımaktadır. Şiir kitabının adı “Selam” dır. Meslektaşı Doç. Dr. Zehra Yaşın Dökmen’le evlidir; iki kızı bulunmaktadır.

Eserleri

Kitapları

Oyunları

  • Oyunlar-Otoyolda Piknik-Padişah 1 Hali Osman
  • Bir Yumurtanın Tarihçesi veya Bir Yumurta Pişirme Tarifi
  • Toplumsal Cinsiyet
  • Yağmurda Yangın
  • Selam
  • Komşu Köyün Delisi (Tiyatro Oyunu)
  • Ladesçi (Yaşamın Kerteriz Defterinden Bir Roman)

Dış bağlantılar